Американската аерокосмическа агенция (NASA) се подготвя да изстреля след няколко часа сондата "Паркър" в едно от най-амбициозните изследвания на нашата звезда.
Parker Solar Probe е монтирана на ракетата Delta IV Heavy, една от най-мощните, с които разполага в момента човечеството. Стартът от Кейп Канаверъл в щата Флорида е планиран за около 3.48 през нощта, което е един час преди обед в събота българско време.
Сондата трябва да премине покрай Венера през септември преди да се гмурне през ноември във фотосферата на Слънцето - тази част от звездата, която остава да се вижда от Земята при пълно слънчево затъмнение. Първите данни от мисията се очакват през декември.
"Паркър" е не по-голяма от семеен автомобил, но за да стигне до Слънцето е нужна стартова енергия 55 пъти по-голяма от необходимата при мисия до Марс. Delta IV Heavy се извисява на 72 метра и е заредена с над 600 тона гориво. Това трябва да осигури на сондата най-високата скорост, с която тяло, създавано от човек, е било изпращано в космоса - над 69 000 км/ч.
Апаратът ще се доближи на около 6.4 млрд. км от видимата повърхност на Слънцето и е планирано да направи подобни обиколки 24 пъти. Макар да е на милиарди километри от звездата, "Паркър" ще премине през слънчевата корона, където температурите достигат 3 милиона градуса по Целзий. Защитата се осигурява от 12 см дебел термощит, който ще се нажежи до 1400 градуса, а минимално излизане на сондата от неговата "сянка", ще го унищожи за секунди.
Ако стартът в събота се отложи, "прозорецът" за изстрелване се затваря на 23 август.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Поредният американски кьорфишек!
Анонимен
Не, за разлика от руснаците САЩ постигна много през последните години - Касини, Ню Хорайзънс, Кюриосити, Даун...
Ама какво да обяснявам на русофилски невежа...