Дирекция "Национален парк Рила" е започнала процедура за налагане на административни наказания и санкции за неспазване на режимите в защитената територия, съобщиха от министерството на околната среда и водите (МОСВ). В опит за поставяне на световен рекорд на Гинес за най-голямото планинско хоро в събота, част от участниците нагазиха в едно от Седемте рилски езера.
Оригиналната снимка на фотографа Асен Великов на хорото в езерото беше свалена от "Фейсбук", но това не спря разпространението и в социалните мрежи.
Дирекцията е издала разрешение за заснемане на сцени от филм в събота, в района на циркуса на Седемте рилски езера. Заповедта обаче не е била спазена, извършени са нарушения на Закона за защитените територии, плана за управление на парка и установените режими и норми в парка.
На организаторите на събитието – Фондация "Нашият дом е България", ще бъде потърсена административно-наказателна отговорност за неспазване на поставените условия по издадената съгласувателна заповед на директора на парка. От екоминистерството уточняват, че глоби ще има и за навлезлите нерегламентирано в езерото Близнака, след като бъде установена самоличността им.
От министерството уточняват, че за юридически лица Законът за защитените територии предвижда налагане на имуществена санкция от 1000 до 10 000 лв., а на физически лица – глоба, като минималната е в размер от 5 до 100 лв., а максималната от 500 до 5000 лв.
Вчера служителите на парка не са допуснали нерегламентирано навлизане на моторни превозни средства в защитената територия.
Дневник
Коментари
Анонимен
що не глобявате черните и мръсни цигани като се къпят в басейните, трябва да им се забрани да ги посещават, колкото и да се къпят и търкат с циганска керемида, миришат на турска одая
Анонимен
Щото няма нищо общо с темата.
Анонимен
Разпасана работа.
Павлета
Опасявам се, че колкото и да са съвестни организаторите трудно могат да изконтролират над 300 учасника, които живеят фолклор. Един човек вглъбен в това, което прави с много любов и отдаденост съвсем лесно може да се увлече, въпреки предупредителните знаци и инструкциите на организаторите. Отделен е въпроса, че опасността от замърсяване съществува и затова са измислени тези правила, но цялата тази дандания в социалните мрежи е абсолютно прекалена и преувеличена.
Анонимен
На това му се вика „да направиш от мухата слон“ и „ да търсиш под вола теле“ ... в никакъв случай не омаловажавам факта, че Седемте рилски езера са резерват и постановленията да не се нарушава тяхната цялост и да се пазят трябва да се спазват, но не може да има и избирателна „възмута в социалните мрежи“. Дайте да се резберем нещо – не може за туристи, дъновисти и всякаква други „поклонници“ на природата да няма подследствия и дирекцията на "Национален парк Рила" да проспива процедурите за наказания, а за ансамлите и организаторите на нещо рядко свястно да стартираме де що има да се стартира. С този двоен аршин никаква няма да я свършим.