През миналата година България е произвела около 26 млн. литра сладолед и по този показател се нарежда на 16-а позиция сред страните в ЕС, показват данни от анализ на Евростат за производството на сладолед в съюза, предаде БТА. Така средната годишна консумация на сладолед в страната е била около 3.5 литра на човек, което е под средното за ЕС, където годишната консумация е била около 6 литра на европеец.
Пазарът на сладолед в България надхвърля около 100 млн. лева, показват данни на експерти в бранша. Общо компаниите в страната, които произвеждат сладолед, са над 20, но само половината от тях формират около 90 на сто от производството и продажбите. Три от компаниите в топ 10 формират около 70 на сто от производството и консумацията на сладолед през лятото.
Водещите компании по производство на сладолед са съсредоточени в София, Варна и Велико Търново, като почти всички инвестират в производството на все по-здравословни продукти (сладолед и сладоледени торти) - с намалена захар, мазнини, вредни съставки и т.н. Част от водещите производители вече са намерили пазари и в Румъния, Албания, Македония, Косово, Италия.
Според експерти от бранша промишленото производство на сладолед в страната датира от около 70 години, но пикът на производството е бил миналата година, като тенденциите са 2018 г. да достигне и да подобри този показател.
Водещ производител в ЕС е Германия
Най-голям производител на сладолед в ЕС е Германия с годишно производство за 2017 г. от 517 млн. литра, или около 16.5 на сто от общото производство в ЕС-28. На втора позиция е Италия - 511 млн. литра или 16 на сто от общото производство и на трета позиция е Франция - 466 млн. литра или 15 на сто.
Като цяло общото производство на сладолед в ЕС приближава 3.2 млрд. литра, което означава, че един европеец консумира средно по 6 литра сладолед годишно, отчита европейската статистика.
В първата десетка на водещите производители на сладолед в ЕС са още: Испания - номер четири и 319 млн. литра; Великобритания - номер пет и 288 млн. литра; Полша - номер шест и 200 млн. литра; Белгия - номер седем и 197 млн. литра; Холандия - номер осем и 111 млн. литра; Румъния - номер девет и 46 млн. литра и Чехия - номер 10 и 44 млн. литра сладолед.
Зад България по производство на сладолед са страни като Дания, Австрия, Португалия, Малта, Кипър, показват данните на Евростат.
Дневник
Коментари
Анонимен
като е на литри, вече не е сладолед.
Анонимен
Много си проЗд, да знаеш. В сантиметри ли искаш да ти го мерят?
Анонимен
Мен са ме учили, че твърди вещества се мерят на тегло и кубатура, а течни - на литър.
За мен е неприемливо и пръст за саксии да се мери в литри, както и големина на печка. (Отворете брошурата ма Кауфланд, ще видите оферта за печка 9 л. Самата печка няма вместимост на фурната колкото 9 литра вода.) Още по-смешно е при багажниците на колите. На площ метър на метър един милиметър течност прави 1 литър вода. Как ви се струва: има ли разлика между широк плитък съд и много по-тесен , но висок?