В последно време програми, базирани на изкуствен интелект, добиват слава на успешни "художници", "композитори" и други - оптимистичните експерти дори смятат, че те често се правят по-добре от хората.
Британската аукционна къща "Кристис" обаче реши да направи крачка напред. Авторитетната в света на търговията с изкуство институция, продавала творби на най-известните художници в света, за три дни ще предложи и триизмерни произведение, създадено от програма.
Между 23 и 25 октомври "Кристис" ще предлага в ограничен тираж както репродукции, така и триизмерни творби. Сред тях ще е "Портрет на Едмонд Белами", разказват "Таймс", "Дейли телеграф" и специализирният сайт за технологии Futurism.
Картината е създадена от алгоритъм на френския колектив Obvious, който се представя като сдружение на "приятели, художници и изследователи". Използван е моделът на т.нар. генеративно-състезателна мрежа (Generative Adversarial Network, GAN), при който машинното самообучение се случва в условията на две състезаващи се невронни мрежи.
Необичаен подпис
Алгоритъмът се е обучил чрез набор от 15 хил. портрета, създадени между 14 и 20 в. Едната мрежа е трябвало да имитира характеристики на портретите, докато "заблуди" другата до степен, че тя не може да различи нарисувана от нея картина с човешка "творба".
Резултатът е интересен, поне според в. "Таймс". "Стилът изглежда странно познат, а дрехата смътно напомня за френските, но подписът на художника предполага, че не става дума за обикновена картина," отбелязва изданието. "Сезан? Всъщност става дума за Min G Max D Ex [log D (x))] + Ez [log (1 - D(G(z))))]."
Is artificial intelligence set to become art’s next medium? "Edmond de Belamy” is estimated to sell anywhere between $7,000-$10,000. #AI #Art @FastCompany https://t.co/cLNup5hIiv pic.twitter.com/8xPFTceyAi
— Richie Jose (@RichardCJose) 23 август 2018 г.
Картината, която ще предложи "Кристис", далеч няма да е първата творба на изкуствен интелект. Специалното през октомври ще е, че това може да легитимира художествените произведения, създадени от изкуствен интелект. Ако хората са склонни да се отнасят към тях като към "човешките" и да дават за тях сериозни суми, това може да промени начина, по който се създава и оценява изкуството, пише Futurism.
Портретът, който в момента може да се види в "Кристис" в Лондон, се оценява на между 7 и 10 хил. долара.
Дневник
Коментари
Добави коментар