Олимпийският шампион от Лондон 2012 и Рио 2016 Анди Мъри се завърна с победа в турнирите от Големия шлем. 31-годишният британец направи обрат срещу австралиеца Джеймс Дъкуърт и се класира за втория кръг на US Open след победа с 6:7 (5), 6:3, 7:5, 6:3.

Двубоят противопостави двама тенисисти, които отсъстваха дълго време от корта заради контузии и влязоха в турнира заради т.н. "защитен ранкинг". Мъри изигра първия си мач в Големия шлем от миналогодишния "Уимбълдън", а Дъкуърт - от тазгодишния Australian Open.

Мъри се подложи на няколко операции заради контузия в хълбока. Той пропусна остатъка от сезона след загубата от Сам Куери в четвъртфиналите на миналогодишния "Уимбълдън". През този сезон британецът имаше само седем мача, като загуби четири от тях.

Дъкуърт претърпя цели пет операции от началото на 2017 г., когато получи травма в стъпалото. Той пропусна почти целия минал сезон, а тази година изигра седем мача преди US Open, като спечели само два от тях.

Въпреки че влезе в двубоя с Мъри от позицията на аутсайдер, 26-годишният австралиецът оказа сериозна съпротива на шампиона в Ню Йорк от 2012 г. Мачът продължи 3.17 часа, като премина през осем пробива и 267 точки.

Двамата изиграха много оспорван първи сет, в който се стигна до тайбрек, след като бившият №1 пропусна три шанса за пробив, а съперникът му - два. Дукуърт поведе с 3:0 в решаващия гейм. но Мъри изравни при 5:5. Австралиецът все пак взе следващите две точки и измъкна първата част.

Мъри заигра по-добре във втория сет, реализира ранен пробив и го затвърди, за да поведе с 3:1. Той задържа аванса си, след като спечели комфортно следващите си две подавания и с нов пробив в деветия гейм изравни резултата.

В трета част двамата сервираха много солидно и това доведе до само една точка за пробив. Тя се откри пред Мъри в последния възможен момент, преди да се стигне до тайбрек, и носителят на три титли от Големия шлем се възползва.

Четвъртият сет започна с пробив за Дъкуърт. Мъри веднага го върна, а в четвъртия гейм отново спечели подаването на съперник и поведе с 3:1.

Австралиецът на свой ред направи рибрейк. Той обаче не успя да го затвърди и Мъри бързо си върна предимството с пробив за 4:2. Този път британецът беше по-концентриран и не срещна проблеми в следващите си два сервис гейма.

Във втория кръг Мъри ще се изправи срещу поставения под №31 Фернандо Вердаско. Испанецът победи сънародника си Фелисиано Лопес с 6:2, 7:5, 6:4.

Още трима от поставените намериха място във втория кръг - №11 Джон Иснър, №18 Джак Сок, №20 Борна Чорич, №25 Милош Раонич и №27 Карен Хачанов.

Загуби сред поставените записаха №8 Григор Димитров, който допусна тежко поражение от Стан Вавринка, №16 Кайл Едмънд и №19 Роберто Баутиста Агут.