Депресия, тревожност и дори сърдечни болести – всичко това може да бъде причинено от прекалено дългата работна седмица. Немалко изследвания показват колко е важно служителите да си почиват през уикенда, тъй като липсата на отдих влошава изпълнението на задълженията им през седмицата, както и самоинициативата, припомня Би Би Си.

Но смартфоните, непрекъсната свързаност и изискванията на някои работни места карат хората да са "на линия" за работодателя по всяко време, проверявайки служебните си имейли дори късно вечер в събота и неделя.

"Започнах да го правя, когато ми липсваше опит, боях се, че може да пропусна важна информация", казва Ромен Гонор, технически експерт за френската IT компания Smile. "Сега вече е рефлекс, все едно си проверявам "Фейсбук" или "Туитър".

Но какви мерки могат да се предприемат срещу проблема? Миналата година Франция прие закон, който даваше на работниците във фирми с над 50 служители правото да преговарят длъжни ли са да проверяват мейлите си извън стандартното работно време. Правителството направи това заради доклад от 2015 г., който говореше за "информационното преяждане" и това как то влияе на здравето на нацията. Сега "правото да се изключиш" е част от френските закони.

Германия също взе мерки, притисната от профсъюзите. "Фолксваген" бе една от първите компании, които забраниха пращането на имейли извън работно време. Те настроиха сървърите си така, че писмата да бъдат получавани на телефоните на служителите само половин час преди и след края на работния ден. "Даймлер" също спря достъпа на служителите си до пощата по време на почивни дни.

Изследванията показват, че няма значение колко време човек прекарва в четене на служебна информация – самият факт на достъпа до нея е достатъчен, за да предизвика негативни ефекти. Дори представата, че от служителите се очаква да проверяват имейлите си по време на почивка, може да доведе до сериозна тревожност.

Дневник