България спечели сребърен медал в отборната надпревара от световното първенство по художествена гимнастика в София. Боряна Калейн, Катрин Тасева и Невяна Владинова донесоха първо отличие на страната в тази дисциплина от 2001 г.

Преди 17 години на световното първенство в Мадрид Симона Пейчева и Елизабет Паисиева изведоха България до бронз в отборното. Това обаче стана възможно след дисквалификацията на рускините Алина Кабаева и Ирина Чачина заради употреба на допинг.

За последно българските гимнастички бяха втори в отборната надпревара през 1995 г. във Виена, когато в състава бяха Мария Петрова и Диана Попова.

В битката за медалите участваха страните, които имат поне три представителки в индивидуалната надпревара. Класирането се определя, като се съберат осемте им най-добри резултата в квалификациите на отделните уреди.

Калейн, Тасева и Владинова събраха 150.975 точки от осемте си най-добри изпълнения. Те отстъпиха единствено на рускините Александра Солдатова, Арина Аверина и Дина Аверина, които завършиха убедително начело в отборната надпревара със 161.325 точки.

Италия спечели бронзовия медал, след като Александра Агургукулезе, Милена Балдасари и Алесия Русо събраха 147.550 точки. Италианките изпревариха състава на Израел с 0.250 точки, а Украйна допълни челната петица със 145.225 точки.

Тази вечер ще бъдат раздадени още два комплекта медали - в индивидуалните финали на бухалки и лента. Калейн ще се бори за отличията на лента, а Владинова и Тасева ще участват във финала на бухалки.