Нова ваксина лекува изцяло меланома при опити с бели мишки. Това обявиха учени от изследователски център в Калифорния, които разработили лекарството заедно със свои колеги от Югозападния медицински център на Тексаския университет. Те твърдят, че ваксината е показала 100% успеваемост при лечението на мишки, страдащи от този вид рак на кожата.

Освен това лекарството може да се пребори дори и с рецидиви на болестта. "Ваксините тренират тялото да се бори с външните патогени. Тази ваксина тренира имунната система да следва тумора и да го лекува", обясни Дейл Богър, който е част от екипа учени.

Изследователите търсели определен химикал, който да повиши ефективността на ваксината. Така открили Diprovocim, който се свързва с имунен рецептор, съществуващ както при хората, така и при мишките.

След това учените използвали група мишки с агресивна форма на меланома. Те били разделени на две групи. Мишките в едната получили лекарство, наречено анти-PD-L1, което има за цел да предотврати образуването на туморни клетки в имунната система на гостоприемника, като ги разпознава като нарушители.

Втората група мишки била третирана със същото лекарство, но към него били добавени и инжекции с Diprovocim. Чрез тях се стимулирала имунната система. Инжектирането ставало не директно върху проблемната част от кожата, а на по-отдалечено място. Това се правело, за да се види дали имунните клетки могат да помогнат на лекарството и да ги придвижат към тумора.

Експериментът продължил 54 дни, като в крайна сметка в първата група мишки не е имало нито една излекувана. При третираните с Diprovocim мишки резултати се впечатляващи - меланомата при всички гризачи изчезнала напълно.

Сега учените искат да направят и първи проби върху човек, за да разберат дали новата ваксина ще има успех.

Дневник