Женският национален отбор по волейбол продължава във втората фаза на световното първенство след победа с 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25:21) над Канада. Българките се изправиха в пряк сблъсък с канадките, водени от бившия селекционер Марчело Абонданца, за четвъртата позиция, която дава право за продължаване напред. Двубоят беше много драматичен, а напрежението оказа влияние върху качеството на играта. Българският тим допусна много грешки, но все пак успя да измъкне успеха.

Победата е втора за България на световните финали след тази над Куба. Българският отбор има и три загуби.

Победителят продължава в група F, където са още Италия, Китай, Русия, САЩ, Тайланд, Турция и Азербайджан. Във втората фаза обаче се играят мачове само срещу тимове, срещу които не си се изправял и така българките ще срещнат Русия, САЩ, Тайланд и Азербайджан между 7 и 11 октомври.

Следващият мач на българките е именно срещу САЩ.

Много силно се проявиха централните блокировачи в българския тим – Нася Димитрова завърши със 17 точки, а капитанът Христина Русева добави 11. На ниво бяха и посрещачите Гергана Димитрова и Мария Каракашева, които реализираха по 16 точки.

Канадките взеха първата част след много оспорван гейм, в който водачеството се сменяше няколко пъти. В края на гейма те успяха да реализират няколко поредни точки, а ключов момент беше докосване на мрежата от българската блокада при 19:19.

Българските волейболистки допуснаха доста грешки, най-вече в организацията на играта. Разпределителят Лора Китипова играеше много малко с диагонала Мирослава Паскова, а нерядко имаше и разминаване на нападателите, заради лошо вдигнати топки.

Във втория гейм канадките останаха без разпределителя си Меган Кър, която опит за блокада се приземи тежко на десния си глезен и излезе извън полето.

Българският отбор пък беше по-съсредоточен в началото и поведе с 8:4 при първата техническа пауза. Разликата беше дори пет точки след няколко добри атаки и 14:9, но тогава дойде нов срив в българския отбор, когато канадският тим направи четири поредни точки.

След много драматични моменти и грешки от двете страни на мрежата българските волейболистки все пак измъкнаха гейма. Това стана след 27:25.

Трудният втори гейм даде увереност на отбора и той се справи много по-добре в следващата част. От самото начало българките водеха в резултата и това не се промени до края, за да може с 25:21 България да поведе в геймовете.

Четвъртият гейм беше не по-малко оспорван и драматичен, преминавайки през много инфарктни моменти. Все пак след втората техническа пауза българките показаха по-здрави нерви и стигнаха до победата.