Всички зловещи прогнози за климатичните промени може да не променят отношението към темата, но нов доклад за производството на ечемик може и да има такъв ефект, пише "Ню Йорк таймс".

Прогнозата на екип изследователи от Китай, Великобритания и Съединените щати, публикувана в доклад на сп. Nature Plants , прави недвусмислен извод: ще има недостиг на бира.

Заради сушата и високите температури реколтата от ечемик няма да е достатъчна, а в най-лошия сценарий обемът на доставките до САЩ може да достигне 20% или цените да скочат над два пъти на бутилка в Ирландия (или дори до 143-193%), продължават учените. В Чехия разликата между сегашната цена и тази след 80 г. може да достигне 6 или 7 пъти.

В резултат потреблението в световен план може да намалее с 16% до 2100 г. при подобен сценарий (в драстични случаи като Аржентина - 32%). В САЩ предлагането може да намалее с до 20%, в Китай - с до 10%. По-вероятен обаче е спадът в добива с между 3 и 17%, смятат те.

"Луксозни стоки от първа необходимост"

"Климатичните промени може да не засегнат хляба ни, но ще се отразят на бирата," казва Дабо Гуан от университета "Цинхуа", участвал в изследването. Той има предвид страните с повече възможности от много развиващи се икономики и според него докладът е насочен именно към богатите държави, смятащи, че климатичните промени не се отнасят за тях.

Според учения идеята за изследването дошла в бар, където учените стигнали до разговор за ефекта на климатичните промени - първо за храната, после и за бирата. Създали математически модели за ефекта от промените върху реколтата от ечемик, от който 17% се използва за бира в глобален план, а остатъкът - основно за фураж.

За бирата, кафето и шоколада (последните две могат да станат обект на бъдещи доклади) и други стоки те дори измислил термин: луксозни стоки от първа необходимост, които не са нужни за оцеляване, но при определено натрупано богатство се нуждаеш от тях, продължава Гуан.

Дневник