Учени от Масачузетския технологичен институт, използвайки компютърни модели, установиха, че чужд език се овладява най-добре, когато обучението започне преди десетгодишна възраст, съобщи сп. "Когнишън".
Специалистите, ръководни от проф. Джош Тененбаум, разработили компютърен модел въз основата на събрани данни от 670 хиляди души от различни националности и възрастови групи.
Най-младият участник в изследването бил 10-годишен, а най-възрастният - 70-годишен. В своите анкети респондентите посочвали "стажа" на своето обучение по английски език, а също така попълвали и тестове за познаване на граматическите правила.
След обстоен анализ било изяснено, че най-добре се изучава граматиката на чужд език в детството и в юношеската възраст. При това след 18 години хората запазват способността си бързо да се учат, но да говорят чуждия език като майчин им става все по-трудно.
Изследователите посочват, че откритата закономерност се обяснява както с биологични, така и със социално-културни фактори, влияещи на развитието на личността.
"Грубо казано, човек най-добре учи езици до пълнолетието си /17-18 г/ .След това напуска домашното огнище, или започва работа, или продължава образованието си. Но тези фактори се отразяват на темповете на обучение на всякакви езици", отбелязва проф. Джош Тененбаум.
dariknews.bg
Коментари
Анонимен
Пълни глупости! Човек научава тогава, когато е мотивиран.
Друго: езикът на децата и на младежите до 18 години е в голямата си част единствено битов, до известна степен специализиран ( научен или научно-популярен), а именно специализираният език е нивото на добро владеене. Прост пример: Колко от лицата до 18-годишна възраст са в състояние да работят с масови документи? Ползването на език в бита не е владеене.
Анонимен
Напълно отрекохте изследване на професор от МИТ? Може би трябва да публикувате Ваше собствено...