Поставеният под №2 Роджър Федерер започна със загуба 16-ото си участие във финалите на АТП. Носителят на рекордните шест титли в турнира изигра неубедителен мач и отстъпи с 6:7 (4), 3:6 срещу японеца Кей Нишикори.

Федерер допусна нетипично голям брой грешки, а форхендът му беше много далеч от познатото ниво. Нишикори също игра нервно и направи много грешки, но при него имаше по-малко спадове.

Първият сет премина под доминацията на сервиращите тенисисти. Въпреки че Федерер вкара 60% от първите си сервиси, а Нишикори - едва 48%, нито един от двамата не успя да стигне до точка за пробив.

Швейцарецът загуби само осем от разиграните 35 точки в своите шест подавания, а японецът - десет от 40. Така се стигна до тайбрек. Световният №9 спечели шест от първите седем точки и стигна до пет поредни сетбола. Той пропусна първите три, но се възползва от четвъртия.

Грешките от ракетите на двамата продължиха с пълна сила и във втората част. Федерер проби още в първия гейм, но веднага след това се пропука при свой сервис и резултатът бързо беше изравнен.

Последваха трудни минути за 37-годишния швейцарец, който в шестия гейм допусна втори пробив и изостана с 2:4. Нишикори затвърди предимството си за 5:2, а при следващото си подаване приключи двубоя след едва 87 минути игра.

По-рано днес финалистът от "Уимбълдън" Кевин Андерсън победи финалиста от "Ролан Гарос" Доминик Тийм с 6:3, 7:6 (10) в първия мач от група "Лейтън Хюит. В понеделник са първите срещи от група "Гуга Куертен" - Александър Зверев срещу Марин Чилич от 16.00 ч. и Новак Джокович срещу Джон Иснър от 22.00 ч.