Новият сезон в Световната купа по биатлон започна със стартовете в смесените щафети в словенския зимен център Поклюка, с победи на Норвегия и Франция.

Норвежкият тим триумфира за втора поредна година в новата дисциплина единична смесена щафета, като Текла Брун-Ли и Ларс Хелге Биркеланд пребориха конкуренцията. Двамата изминаха дистанцията от 1х6 км + 1х7.5 км за 38:26.7 минути. Норвежците допуснаха общо четири допълнителни патрона и без наказателна обиколка.

Втори на 8.5 секунди завърши дуетът на Австрия – Лиза Хаузер и Зимон Едер. Третото място остана за украинският отбор в състав Анастасия Меркушина и Артьом Тишенко. Украинците завършиха на 20.7 секунди, като имаха най-чистата стрелба в състезанието – само един допълнителен патрон.

Българската двойка в единичната смесена щафета беше Даниела Кадева и Антон Синапов. Двамата завършиха на 18-о място, като изостанаха с 2:53 минути зад победителите.

Българският дует можеше да завърши доста по-напред в класирането, но Антон Синапов направи лоша последна осма стрелба и трябваше да върти две наказателни обиколки. В седемте стрелби преди това те нямаха грешка и бяха използвали само два допълнителни патрона.

В класическата смесена щафета, която се провежда с по четири биатлонисти в отбор – 2х6 + 2х7.5 км, победата отиде при Франция. "Петлите" в състав Ане Бескон, Жюстин Бреза, Мартен Фуркад и Симон Дестьо завършиха за 1:10.02,8 часа.

Френският квартет използва пет допълнителни патрона и не завъртя нито една наказателна обиколка по трасето.

Втори на 38.7 секунди зад французите завърши швейцарската щафета в състав Елис Гаспарин, Лена Хеки, Бенямин Вегер и Жереми Финело. Третото място остана за италианците – Лиза Витоци, Доротея Вирер, Доминик Виндиш и Лукас Хофер, които въртяха една наказателна обиколка и използваха осем допълнителни патрона. Италия изостана на 52.1 секунди, но големият пасив беше натрупан от Виндиш на трети пост. Той пое само на 29 секунди изоставане, но предаде на Хофер на минута и половина.

Българската четворка Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Красимир Анев и Владимир Илиев остана 11-а. Българският тим завърши на 2:54 минути зад победителите с девет допълнителни патрона.

Индивидуалните стартове в Поклюка започват от 5 декември. В словенския център ще се проведат индивидуален старт, спринт и преследване, както при мъжете, така и при дамите. Биатлонистите ще са в Поклюка до 9 декември.