В столичната галерия "Средец" днес беше показана снимката, с която се предполага, че Васил Левски е бил издирван в Османската империя. На гърба й на турски език е описана външността на Левски.
"Със среден ръст, светлокестеняви мустаци, червендалесто лице и когато приказва, единият му зъб се показва малко навън, повдига малко устната си и очите му са големи и пъстри."
Това описание на Васил Левски се намира на гърба на неизвестна досега негова фотография, която беше представена днес в галерия "Средец".
Директорът на Националния музей "Васил Левски" в Карлово Дора Чаушева разказа подробности около откриването ѝ в държавния архив на Турция, където се намира и сега.
Уредникът в музея в Карлово Виктор Комбов е успял да открие фотографията с помощта на свои колеги от Турция. Той попада и на няколко документа, които хвърлят светлина върху последните моменти от живота на Левски. Това са устав и писмо на Българския революционен централен комитет (БРЦК) и квитанции, издадени от Тетевенския революционен комитет.
Документите са отпреди залавянето на Васил Левски и се отнасят към периода на следствения процес срещу заловените революционери.
Предполага се, че фотографията е направена след общо събрание на БРЦК в Букурещ, което се провежда от 29 април до 5 май 1872 г.
По думите на Чаушева почти същото описание на Левски, но с малко по-различен словоред, на 26 октомври 1872 г. дава членът на Тетевенския комитет даскал Иван Милов Фурнаджиев. "Това е ново доказателство, свързано с биографията на Васил Левски", каза уредникът на музея в Карлово.
Останалите документи предстои да бъдат преведени.
Dnevnik.bg
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Всяко съвремие си има свои личности.И днешното също.Но са взели наследктвената личност на тоя който го е предал.Дано да бяха като Дякона.