С изложба днес от 18.00 часа в Музея на хумора и сатирата ще бъдат отбелязани 50 години от издаването на сборника с народни епиграми "Люти чушки", подбрани от Радой Ралин и илюстрирани от Борис Димовски, съобщават от музея.

Изложбата представя епиграмите и карикатурите в "Люти чушки", съдбата на книгата и наследството, което тя оставя, след като е инкриминирана и изтеглена от разпространение.

Малката книжчица излиза през неспокойната 1968 година, ознаменувана от събитията в Чехословакия. Съдбата на сборника е решена от една от илюстрациите на Борис Димовски. Под епиграмата със заглавие "Глух, но послушен" Борис Димовски е нарисувал прасе, чиято опашка представлява подпис. В опашката е припознат подписът на не кого да е, а на Тодор Живков.

В доклад на градския комитет на БКП по случая, публикуван едва през 2017 г. в сборника "Случаят "Люти чушки" 1968 г." под съставителството на Пламен Дойнов, се казва: "В книгата "Люти чушки" е допусната несъвместимата с всякакъв морал и законност, изключваща комунистическата партийност, илюстрация на Б. Димовски, в която е злоупотребено с подписа на първия секретар на ЦК на БКП и председател на Министерския съвет на НР България, като е поставен на опашката на едно прасе. Над тази "илюстрация" е отпечатана епиграмата "Глух, но послушен": "Сит търбух за наука глух". При това отпада всякакво колебание, че и някои други епиграми са насочени против ръководството на партията. Така например под заглавие "Басня" е поместена поговорката: "Хитрата сврака с двата крака". Над нея Борис Димовски е нарисувал изправен човек, стъпил върху две бюра, т.е. човек, който държи две власти. С това книгата "Люти чушки" се превръща в безпрецедентен за нашата социалистическа действителност случай."

За "Люти чушки" излизат редица отрицателни рецензии. Богомил Райнов "разгромява" тънката книжка на страниците на "Литературен фронт". Не след дълго Радой Ралин и Борис Димовски са изключени от партията, уволнени от работа и забранени за публикуване. Непродадените бройки от сборника по книжарниците са изгорени.

Книжките, които вече са в обръщение, обаче заживяват свой живот – ксерокопирани, преписвани и прерисувани, снимани на диафилм и прожектирани на приятелски събирания, те се превръщат в ценност, предавана от ръка на ръка.

На откриването на изложбата в Музея на хумора и сатирата ще се състои и разговор с доц. д-р Наталия Христова, Кин Стоянов и Валерия Димовска. Към тях ще се присъединят писателят Георги Кушвалиев и карикатуристът Йовчо Савов. Кушвалиев ще представи книжката си с епиграми "Дебили-недраги", илюстрирана от Савов.

Накрая гостите на изложбата ще имат възможност да си препишат някоя от лютите епиграми на пишещата машина на сатирика.

Дневник