Емблематичните пръстени на Сатурн изчезват. Това показват последните изследвания на НАСА, които се базират на информацията от двете сонди "Вояджър", която е събирана с десетилетия.

Газовият гигант, който е и втората по големина планета в Слънчевата система, има голяма система от планетни пръстени, съставени най-вече от силикатни скали, железен оксид и ледени частици с големина от песъчинки до малки автомобили. Според американската космическа агенция гравитацията на Сатурн е започнала да изтегля към планетата частици от пръстените, които падат върху нея като леден дъжд.

От космическия център "Годард" на НАСА са установили, че количествата леден дъжд, които падат върху планетата, могат да запълнят басейн с олимпийски размери за половин час. С тези темпове пръстените ще изчезнат за около 300 млн. години, като първи ще са по-близките до Сатурн.

Тази информация дава все повече доказателства на учените, че пръстените не са били част от планетата при оформянето ѝ преди 4 млрд. години. Те най-вероятно са се оформили при сблъска на малки ледени луни в орбита около Сатурн. Според астрономи в момента пръстените се намират в средата на своя живот.

С данните от друг апарат на НАСА - "Касини", пък е установено, че гейзерите на една луните на Сатурн Енцелад всъщност представляват потоци от вода, които гравитацията и магнитното поле на планетата придърпва към себе си. Първоначално се смяташе, че гейзерите идват от голямо количество подземни води, което пък правеше луната едно от най-обещаващите места за търсене на извънземен живот.

Дневник