За пръв път в историята тайбрек ще решава последния сет на мачовете в първия за годината турнир от Големия шлем - Australian Open. Тайбрекът ще се използва, когато се стигне до резултат 6:6 във финалната пета (при мъжете) и трета (при жените) част. Той обаче няма да е класически до 7 точки, а шампионски до 10 точки при две разлика, както е в мачовете на двойки.

Откритото първенство на Австралия е вторият турнир от Големия шлем, който въвежда тайбрек в последния сет през 2019 г. "Уимбълдън" взе това решение през октомври, като решаващият гейм ще влиза в сила, ако се стигне до 12:12. На тревните кортове в Лондон тайбрекът ще е класически.

"Уимбълдън" държи рекорда за най-дълъг мач в историята на тениса. През 2010 г. Джон Иснър и Никола Маю трябваше да играят в рамките на три дни, за да приключат двубоя си от първия кръг. Срещата продължи 11.05 часа игрово време, а американецът спечели със 70:68 в последния сет.

Тази година на тревните кортове се изигра и третият най-дълъг мач в историята, като участник в него отново беше Иснър. Американецът загуби в полуфиналите от Кевин Андерсън след 24:26 в последния сет и 6.36 часа игрово време.

В Австралия най-дългият мач беше изигран през 2012 г. - паметният финал между Новак Джокович и Рафаел Надал, който продължи 5.53 часа и завърши 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5.

Най-дългият като брой геймове пък беше през 2017 г. между Иво Карлович и Орасио Себайос. Двамата изиграха общо 84 гейма, като хърватинът спечели след 22:20 в последния сет.

Досега само един турнир от Големия шлем използваше тайбрек в последния сет - US Open. В Ню Йорк дългият гейм влиза в сила при 6:6.

От догодина единствената надпревара без тайбрек в последния сет ще бъде "Ролан Гарос". Във Франция засега не са афиширали намерения да последват примера на "Уимбълдън" и Australian Open.

Дневник