Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер победи носителя на наградата за най-прогресиращ играч за 2018 г. Стефанос Циципас и класира Швейцария за финала на "Хомпан към". 37-годишният швейцарец пречупи 20-годишния грък след два тайбрека - 7:6 (5), 7:6 (4).

Победата на Федерер гарантира на Швейцария първото място в група В още преди изиграването на женския сингъл между Белинда Бенчич и Мария Сакари и срещата на двойки.

Шампионите от 2018 г. ще защитават титлата си срещу победителя от група А, който ще бъде определен в директен сблъсък между Германия и Австралия в петък. Финалът на турнира е на 5 януари.

Федерер записа пета победа от пет мача в Пърт. Той спечели всичките си индивидуални срещи, като в предишните две загуби само седем гейма - 6:1, 6:1 срещу британеца Камерън Нори и 6:1, 6;4 срещу американеца Франсис Тиафо.

В третия си сингъл носителят на 20 титли от Големия шлем срещна много по-сериозна съпротива. Той отново показа страхотен сервис, но началният удар на Циципас също работеше на високо ниво.

В първия сет нямаше нито една точка за пробив, а само в един гейм имаше равенство. Закономерно се стигна до тайбрек, в който Циципас стартира отлично. Гръцкият тенисист поведе с 4:1, но Федерер отговори по впечатляващ начин. Швейцарският ветеран спечели шест поредни точки и измъкна сета.

Втората част също вървеше със скоростно спечелени подавания от сервиращите до 4:4. В деветия гейм Федерер стигна до първите точки за пробив от началото на мача. Той поведе с 40:15, но Циципас се спаси. Гъркът отрази още един "скрит" мачбол при 5:5.

Така се стигна отново до тайбрек, в който Федерер отново беше по-добрият тенисист. Той рано взе предимство и приключи двубоя след 7:4 точки.

В същото време най-успешният отбор в историята на "Хопман къп" - САЩ, завърши турнира без нито една победа.

Днес американците отстъпиха с 1:2 срещу Великобритания, след като записаха поражения със същия резултат срещу Швейцария и Гърция.

Всичките победите за САЩ дойдоха благодарение на Серена Уилямс, която победи последователно Мария Сакари (7:6, 6:2), Белинда Бенчич (4:6, 6:4, 6:3) и Кейти Боултър (6:1, 7:6).

С успеха срещу Боултър Уилямс изравни резултата срещу Великобритания, след като в първи индивидуален мач Нори победи Тиафо със 7:6 (4), 6:1. Американците обаче изненадващо загубиха на смесени двойки след обрат - 4:3 (2), 3:4 (4), 1:4.