На 6 януари църквата чества Кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител във водите на река Йордан - тогава, според евангелския разказ, небето се отворило и Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнесъл глас: "Този е моят възлюбен Син, в когото е моето благоволение".

Това е третият по значимост християнски празник след рождеството и възкресението на Исус. Нарича се Богоявление, тъй като за първи път при кръщението на спасителя Бог се открива на света в своите три неразделни лица - Отец, Син и Дух Свети.

Нощта, в която водата се пречиства

В народната традиция празникът е известен като Йордановден. Поверието гласи, че в нощта срещу Богоявление небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата се пречиства и след това придобива голяма сила. Затова денят е известен още като Водици и Водокръщи.

Според обичая всички участват в освещаването на водата, а след празнична черковна служба свещеникът хвърля светия кръст във водата. Млади мъже се хвърлят, въпреки студа и ниската температура, и се надпреварват кой пръв ще го достигне. Който извади кръста бива честит и здрав през цялата година.

По традиция на Йордановден се извършва Богоявленски водосвет и освещаване на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Патирарх Неофит ще отслужи водосвет в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в 10 ч., а в 11 ч. ще бъдат осветени бойните знамена.

Имен ден днес празнуват: Йордан, Йорданка, Дана, Данчо, Боян, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Божа, Божанa.

Дневник