Бившата шахматна федерация е изразходвала неправомерно 684 540 лева, обяви министерството на спорта (ММС), като се позова на решение на Софийския градски съд.

Сдружението "Българската федерация по шахмат", ръководено от Силвио Днаилов, трябва да възстанови на ММС 395 468 лева, предоставени за организирането и провеждането на европейско индивидуално първенство за жени в Пловдив през 2014 г., както и 289 072 лева, отпуснати за организирането и провеждането на европейски индивидуални купи по шахмат за мъже и жени в Албена/Златни пясъци през 2014 г.

От министерството припомнят, че след проверки Агенцията за държавна финансова инспекция и Инспекторатът на ММС отчетоха незаконосъобразно разходвани средства от "Българска федерация по шахмат" в размер на над 2 млн. лв. в периода 2011 - 2014 г., заради което беше отказано подновяването на лицензията ѝ. Сдружението е осъдено да плати и деловодни разноски в размер на 45 741,60 лв.

Министерството посочва, че е обезпечило своето вземане чрез наложена възбрана върху имот на федерацията в София.

Данаилов беше разследван за финансови злоупотреби като президент на БФШ и Европейския шахматен съюз. "Превеждането на сумите на дружество в офшорна зона очевидно е с цел присвояване на средства, като това се потвърждава и от решението на Спортния арбитражен съд", мотивира своя акт съдебният състав при СГС, цитиран от ММС.

Българският шах е в тежка управленска криза след серията сътресения, довели до изключване от европейския шах и от международната федерация. В момента спортът се управлява от "Българска федерация по шахмат - 1928".

Това е поредното дело, свързано с шахмата, в което министерството е въвлечено.

Наскоро "Българска федерация шахмат" спечели делото срещу ММС, свързано със заповедта, с която министър Красен Кралев отказа да поднови лиценза на федерацията.

Преди половин година Върховният административен съд (ВАС) отмени заповедта, с която Кралев отказва да поднови лиценза на сдружението "Българска федерация шахмат".

През март 2016 г. Кралев спря финансирането на федерацията заради незаконосъобразно и нецелесъобразно разходване на средства в големи размери. След това федерацията не изпълни споразумението за разсрочено плащане на сумите към министерството. ММС използва това, за да не поднови лиценза ѝ.

Впоследствие обаче съдът реши, че действията на министерството са неправомерни, тъй като според закона не се спира цялото финансиране, а само това по отделни програми. "Отказът е постановен при неизяснена фактическа обстановка и липса на мотиви", пише в съдебното решение на ВАС от 9 юли.

Успоредно с това обаче преди време министерството загуби и делo, в което са въвлечени други две сдружения, искащи да ръководят българския шах. Съдът постанови, че ММС неправомерно е дало лиценз на "Българска федерация по шахмат - 1928", а жалбата дойде от "Шахматна федерация България".

През есента Кралев заяви, че проблемът с българския шах е в миналото.

Дневник