Носителят на трофея "Манчестър сити" постигна смазваща победа срещу третоивизионния "Бъртън албиън" в първи полуфинален мач от Купата на лигата. Английският шампион спечели с 9:0 на стадион "Етихад" и напълно обезсмисли реванша на 23 януари.

В другия полуфинал "Тотнъм" победи "Челси" с 1:0 след спорен гол на Хари Кейн. Реваншът на "Стамфорд бридж" е на 24 януари.

Габриел Жезус отбеляза четири гола за категоричния успех на "Манчестър сити" срещу "Бъртън". По едно попадение добавиха Кевин де Бройне, Александър Зинченко, Фил Фоудън, Кайл Уокър и Рияд Марез.

Тимът на Пеп Гуардиола вкара 15 гола в рамките на последните три дни. През уикенда "гражданите" разбиха втородивизионния "Родъръм" със 7:0 в първи си мач за Купата на Англия.

Победата с 8:0 срещу "Бъртън" е най-голямата за "Манчестър сити" от ноември 1987 г. Тогава "гражданите" печелят с 10:1 срещу "Хъдърсфилд" в шампионатен двубой от старата Втора дивизия.

"Манчестър сити" е първият отбор с девет отбелязани гола в един мач от Купата на лигата от "Ливърпул" през септември 1986 г. Тогава мърсисайдци разгромяват "Фулъм" с 10:0 в двубой от втория кръг.

Откакто Гуардиола застана начело на отбора през лятото на 2016 г., "Сити" има 19 мача, в които е отбелязал пет и повече попадения. В този период "Тотнъм" има 12, "Ливърпул" - 11, "Арсенал" - десет, "Челси" - четири, а "Манчестър юнайтед" - един, дошъл при дебюта на Оле Гунар Солскяр през декември (5:1 срещу "Кардиф").

"Сити" излезе с много силен състав срещу "Бъртън" и изигра мача много мотивирано. 20-годишният Ариянет Мурич застана на вратата, а пред него действаха Кайл Уокър, Николас Отаменди, Ерик Гарсия, Александър Зинченко, Илкай Гюндоган, Давид Силва, Кевин де Бройне, Рияд Марез, Лерой Сане и Габриел Жезус.

Де Бройне даде тон за головото шоу след пет минути игра. Силва получи топката в близост до наказателното поле и достави перфектно центриране за белгийския халф, който отбеляза с удар с глава от вратарското поле.

В 30-ата минута домакините стигнаха до второ попадение. Сане размени двойно подаване с Гюндоган, като беше изведен очи в очи с вратаря Брадли Колинс. Колинс спаси удара на германеца, но Жезус изпревари четирима играчи на "Бъртън" и вкара с глава на празна врата.

В 34-ата минута Гюндоган се отличи с още едно хубаво извеждащо подаване над защитата. Той намери Силва пред вратарското поле, а испанецът продължи към Жезус, който финтира бранител и отблизо изпрати топката в мрежата - 3:0.

Само три минути по-късно Зинченко вкара страхотен четвърти гол. Левият бек по-скоро опита центриране с левия крак, но топката прехвърли вратаря.

В 57-ата минута Жезус оформи своя хеттрик. Марез беше изведен вдясно от вратата след хубаво подаване на Силва, след което центрира във вратарското поле. Жезус надскочи централните бранители и вкара с глава за 5:0.

Пет минути по-късно се стигна до шесто попадение. Жезус беше изведе сам срещу Колинс. Вратарят спаси удара на бразилеца, който след това беше спрян и от защитник. Топката обаче се озова в краката на Фоудън, който спокойно я изпрати в мрежата.

В 65-ата минута Жезус вкара четвъртия си гол в мача. Сане получи топката вляво от вратата и направи страхотно центриране с външен фалц за бразилския нападател, който отблизо насочи топката покрай Колинс.

В 70-ата минута и Кайл Уокър се разписа. "Сити" организира скоростна атака, при която Марез беше изведен вдясно, след което центрира по земя към точката на дузпата, откъдето Уокър не сгреши с десния крак.

Седем минути преди края Марез оформи крайния резултат. Алжирецът получи подаване от Бернардо Силва, с малко късмет успя да задържи топката пред вратарското поле и с десния крак я изпрати покрай плонжа на вратаря Колинс.