В няколко направления Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ (ШУ) леко се изкачва нагоре в Рейтинговата система на университетите за 2018 г. ВУЗ-ът обаче запазва слабите си общи позиции в класацията.
ШУ е на последно място по 8 направления. Това са Биологически науки, Информатика и компютърни науки, История и археология, Математика, Педагогика, Растителна защита, Религия и теология, Химически науки.
Рейтинговата система показва, че в три от направленията, в които миналата година нашият университет е класиран на последно място, сега се издига леко. В Национална сигурност ШУ изпреварва Варненския свободен университет и е на 7-мо място от общо 8 висши училища. В направление Архитектура, строителство и геодезия се изкачва с две позиции, като изпреварва частните Варненски свободен университет и Нов български университет и е на 6-та позиция от общо 8 ВУЗ-а. В Обществени комуникации и информационни науки също се издига и от последно отива на предпоследно 7-мо място.
Университетът е на предпоследно място по Комуникационна и компютърна техника, Обществени комуникации и информационни науки, Национална сигурност, Теория и управление на образованието, Туризъм, Физически науки.
Въпреки че в повечето направления ШУ е или на последно, или предпоследно място, хубава новина е, че тази година ВУЗ-ът не пада в класацията по никое от направленията, както беше предишни години, а има общо 8 направления, при които се издига. Освен изброените три, университетът се качва в класацията по направления Икономика, Общо инженерство, Педагогика на обучението по.., Социални дейности и Филология. По Икономика нашият ВУЗ се издига на 12-то място от миналогодишното 14-то, като в класацията са включени общо 19 университета. По Общо инженерство ШУ е на 4-то място от общо 14 ВУЗ-а и се издига от миналогодишното 7-мо място. С една позиция се изкачва в класацията по Педагогика на обучението и към момента е на 4-то място от общо 10 висши училища. На 4-то място е и по Филология и по Социални дейности.
Добро е представянето на Медицински университет-Варна с направление Здравни грижи, което обхваща обучение в шуменския филиал на университета. От общо 9 учебни заведения, МУ-Варна е на второ място, като запазва позицията си от миналата година. Преди него е само Медицинският университет в Плевен.
Още един шуменски филиал участва в класацията. Това е филиалът към НВУ „Васил Левски"-Велико Търново. В направление Военно дело той е на последно място, а в направление Национална сигурност - на четвърто място от общо осем ВУЗ-а.
Припомняме, че Рейтинговата система на висшите училища в България е изготвена от Министерството на образованието и науката, с цел да подпомогне потребителите при избор на учебно заведение. Актуализираното издание на системата за 2018 година съдържа информация за 51 висши училища в България, които предлагат обучение по специалности, разпределени в 52 професионални направления.
ШУМ.БГ
Коментари
Колев
ШУ и специалност Икономика. Къде е на магарето онази работа, къде е на камилата вагината? Подигравка с икономическата наука. Като гледам и кой е шеф на катедрата по икономика, такива икономисти ще се пръкнат...
Анонимен
който иска да си купи диплома без никакви знания , това е мястото , хайде народе , днеска има утре няма
Анонимен
Вилин Шери я курдисват за евродепутат. Там няма нужда от български език, пък и нали владеела аглийски език. Отговаря и на шуменските изисквания. ХА ЧЕСТИТУ!!!
Анонимен
Таз Вилин Шери я споменавате под всяка статия. Вярно, че е със звучно име, ама спрете се малко вече.
Селиме Курт
Я да ви питам като споменете името Георги Велков Колев в Шумен и околностите какво говорят хората за него?
Как да станат нещата по-добри?
Банго Васил
И ас завърших тос интистуд! По началническа педегогика. Доволен съм -заплатата ние голяма, ама нъл работя в общината - файда ше има!
Анонимен
Какво добро представяне?? Преподавателите в този университет изнудват студентите да си купуват протоколи, които струват 15 лева. Такова субективно оценяване нема!! Не може някакви некадърници, които са ги хванали от улицата да бъдат преподаватели.