Руската тенисистка Мария Шарапова започна вихрено в Australian Open, като постигна т.нар. "двоен геврек". Шампионката от 2008 г. спечели с 6:0, 6:0 срещу квалификантката Хариет Дарт от Великобритания.

Шарапова изигра силно целия мач и не остави никакви възможности пред 131-ата в света, за да триумфира след 64 минути.

"Първи мач на "Род Лейвър"... Невероятна възможност. Минаха много години, откакто бях тук и спечелих трофея, така че за мен беше привилегия", каза рускинята след успеха си на централния корт.
Убедителен беше и друг бивш шампион - Рафаел Надал. Испанецът спечели с 6:4, 6:3, 7:5 срещу Джеймс Дъкуърт.

Австралиецът се постара и предложи предизвикателство пред носителя на купата от 2009 г. Мачът започна с ранен пробив, който се оказа достатъчен за Надал да спечели сета.

Във втория играещият с "уайлд кард" Дъкуърт проби и поведе с 2:0. Надал отговори мигновено и след три пробива спечели шест от следващите седем гейма, за да стигне до 6:3.

Испанецът сервираше за победата при 5:3, когато австралиецът зарадва публиката с пробив и впоследствие изравни. Надал съумя да избегне допълнителни затруднения и след нов пробив приключи срещата.