Представителят на домакините Алексей Папирин изхвърли осмия в света Доминик Тийм във втория кръг на Australian Open. 19-годишният тенисист спечели, след като именитият му съперник се отказа в началото на третия сет. Тийм, който мина през много тежък двубой с Беноа Пер в първи кръг губеше с 5:7, 4:6, 0:2, когато реши да прекрати участието си в Мелбърн.

Папирин излезе като победител от корта след 1.47 минути.

Австралиецът е едва втория участник с "уайлд кард" в историята, който побеждава поставен от първите осем. Единственият друг, сторил това е Денис Истомин срещу Новак Джокович през 2017 г.

Папирин, който в първи кръг победи опитния Миша Зверев, реализира 13 аса и през целия мач демонстрираше много високо ниво на сервиса си. Австралиецът не допусна нито един пробив, като се защити и при петте точки, които даде на Тийм. 19-годишният Папирин се класира за третия кръг още при първото си участие в турнир от Големия шлем.

Отпадане във втори кръг записа и полуфиналистът от 2018 г. Хьон Чун. Южнокореецът загуби в четири сета от Пиер-Юг Ербер 2:6, 6:1, 2:6, 4:6 след 2.17 часа.

Чун имаше големи проблеми със сервиса на французина, който реализира 13 аса, а кореецът само два. В следващия кръг Ербер ще срещне Милош Раонич, който по-рано победи Стан Вавринка.

Чисти победи записаха Борна Чорич, Денис Шаповалов и Данийл Медведев. Хърватинът се справи с Мартон Фучович с 6:4, 6:3, 6:4 за 2.16 часа. Представителят на Канада се справи с Таро Даниел – 6:3, 7:6 (2), 6:3, а руснакът с Райън Харисън – 6:3, 6:3, 6:3 само за 1.33 часа.

Драматичен успех постигна Давид Гофен, кото пречупи Мариус Копил – 5:7, 7:5, 6:2, 6:4 след 2.44 часа игра.

Халеп си осигури среща с Винъс Уилямс

Световната №1 Симона Халеп премина трудно през втория кръг, но се справи с американката София Кенин 6:3, 6:7 (5), 6:4. Румънката се нуждаеше от 2.34 часа, за да се класира за третия кръг.

Халеп игра много силно в първата част, в която два пъти проби 37-ата в света. Серията ѝ продължи и във втория сет, в който румънката бързо поведе с 3:0, но след това допусна срив. Кенин спечели три поредни гейма, след което се стигна до тайбрек. В него американката показа по-здрави нерви и успя да изравни сетовете.

В решителната трета част геймовете вече бяха много дълги, като първо Кенин записа пробив в шестия гейм. Тя поведе с 4:2, но Халеп много бързо го върна, след което спечели четири поредни гейма, за да затвори и мача.

"Не знам как спечелих тази вечер, нямам никаква идея. Тя (Кенин) е невероятен тенисист и беше трудно да бъда концентрирана във всяка точка. Имах някаква травма, което допълнително усложни задачата ми, но заради тази публика стиснах зъби.

В следващия кръг световната №1 си уреди среща с двукратната финалистка в Мелбърн Винъс Уилямс. Американката победи Ализе Корне – 6:3, 4:6, 6:0. Ветеранката, която е 36-а в света, стигна до третия кръг след 2.19 часа.

Уилямс няма победа над №1 в света в турнир от Големия шлем от 10 години. За последно американката победи първата поставена прз 2009 г. на "Уимбълдън", когато се справи с Динара Сафина.

Напред продължава и Наоми Осака, която победи Тамара Зиндашек от Словения – 6:2, 6:4 само за 66 минути.