Два от фаворитите в Лига Европа "Арсенал" и "Челси" си осигуриха участие в осминафиналната фаза на турнира след победи над БАТЕ (Борисов) и "Малмьо" като домакини. Двата английски състава се класираха сред 16-те най-добри и не допуснаха изненади.

На "Емиратс" "артилеристите" надвиха БАТЕ с 3:0, а в Западен Лондон "Челси" се наложи над шведския "Малмьо" с 3:0. Така с общ резултат 5:1 сините са в осминафиналите.

"Интер" също се класира напред след втора победа над "Рапид" (Виена) също с 4:0. В Милано "нерадзурите" надвиха съперника си с голове на Матиас Весино, Андреа Ранокия, Иван Перишич и Матео Наполитано. Всичко беше решено още до 18-ата минута, когато паднаха два гола.

"Артилеристите" трябваше да наваксват гол пасив от първата среща, когато загубиха в Беларус. Този път тимът на Унай Емери не допусна изненада, макар че имаше няколко драматични момента в срещата.

За пръв път от 26 декември Месут Йозил започна в титулярния състав на "Арсенал" и остана на терена 90 минути.

"Арсенал" поведе след едва четири минути игра, като Волков си отбеляза автогол. Бранителят на БАТЕ опита да избие центриране на Пиер-Емерик Обамеянг, но вкара топката в собствената си врата.

По-късно гостите пропуснаха отличен шанс да изравнят, което се оказа ключово. В 39-ата минута Шкодран Мустафи вкара с глава след центриране на Гранит Джака от корнер. През втората част ситуацията не се промени и "Арсенал" диктуваше случващото се на терена. Гостите отново пропиляха шанс да вкарат важен гол, като Милич стреля право в ръцете на Петър Чех.

Крайният резултат оформи Сократис Папастатопулос в 60-ата минута. Той засече центрирана на Джака.

Неубедителният напоследък "Челси" срещна доста проблеми с "Малмьо", след като и трите гола паднаха през втората част. Маурицио Сари даде шанс на част от резервите да запишат повече минути. Две от тях Оливие Жируи и Калъм Хъдзън-Одой се разписаха. Точен беше и Рос Баркли.

Жиру откри в 55-ата минута с точно изпълнение след подаване от Уилиан. Четвърт час преди края сините вкараха втори гол чрез Баркли. Халфът се разписа след изстрел от пряк свободен удар.

Третият гол вкара Хъдзън-Одой в 84-ата минута след нова асистенция на Уилиан.

Участници в осминафиналите: "Севиля", "Челси", "Арсенал", "Динамо" (Загреб), "Айнтрахт", "Наполи", "Залцбург", "Валенсия", "Виляреал", "Зенит", "Краснодар", "Бенфика", "Рен", "Славия" (Прага), "Интер" и "Динамо" (Киев).

Жребият за осминафиналната фаза е в петък.