Бедност, болести и "Боко харам" са трите неизбежни асоциации, на туристите, които получат предложение да посетят Нигерия. Фразата "онлайн измами" пък отказва други дори да четат за нея. Много от тях се изненадват, когато научат, че най-посещаваното място в Африка на юг от Сахара миналата година е била бившата ѝ столица Лагос и най-голям град на континента.
Сега млади нигерийци не само опитват да обяснят защо е така - те обикалят и страната, за да убедят връстниците си и чужденците, че си струва да го правят.
За Чямака Обуекуе промяната започва от младите, но не в чужбина, а в самата Нигерия - само в Лагос например поне половината от населението е на възраст под 25 млн. души. Те пътуват рядко, а Обуекуе смята, че има какво да видят.
Това е и причината тя да създаде Social Prefect Tours - малка компания, която разчита на социалните мрежи, за да примами зараждащата се класа на градски професионалисти към гори, планини и културни обекти, каквито малцина подозират, че съществуват.
"В началото не бихте си помислили, че тук има вълнуващи места, но когато пътувате, разбирате, че... има много забавни места, така че е много положително преживяване да видите красотата на страната," казва за "Ройтерс" 23-годишната програмистка Деола Акеджу, посетила с приятели красивите водопади Икогоси в Западния Нигерия.
Тази компания и други, като TVP Adventures, събират групи желаещи да обиколят Нигерия и да видят непознати кътчета и се снимат на места като Баучи - провинция, останала независима държава до началото на 20 в., когато малкото емирство е окупирано от британската армия. Снимките обикалят социалните мрежи като "Инстаграм" и това е добра начална стратегия за популяризация в Африка, а и по целия свят - публикациите са на официалния език на Нигерия, английският.
Как (не) се става туристическа държава
Престъпленията и корупцията пречат на страната да стане известна куристическа дестинация като Кения, Гана или Гамбия, а пътуването до красиви природни кътчета, фестивали и исторически места извън големите градове може действително да е опасно - остава проблемът с екстремистите на север. Влаковете се движат рядко, а вътрешните полети често закъсняват или се отменят. Властите опитват да подобрят и недоразвивата инфраструктура на страната с площ над 923 хил. кв. км (почти 8.5 пъти колкото България), както и да стимулират туризма с визи при пристигане.
Според данни на властите, цитирани от изданието AllAfrica.com, туризмът в момента формира по-малко от 1% от брутния вътрешен продукт на Нигерия. Блогъри обикалят страната и призовават правителството да инвестира в туризма, за да го превърне в източник на приходи.
Правителството обаче отхвърля идеята на туристическите организации, че все повече хора пътуват до Нигерия. Министърът на информацията и културата Лай Мохамед казва за Си Ен Ен, че макар страната да става предпочитана туристическа дестинация за чужденци, няма данни, които да потвърждават това.
Седем нощувки
Същевременно броят на посетителите се е увеличил с хиляди. Пример е Лагос - в класацията на "Мастъркард" той е далеч от фаворити като Банкок (с 20 млн. посетители миналата година). Все пак 16-милионният град е привлякъл 1.5 млн. пътешественици. При това за седемте си дни те са изхарчили средно 57 долара на ден - много по-малко, отколкото в другите градове в региона. Туристите са били основно от САЩ, Великобритания и Китай.
Седем нощувки са повече, отколкото са средните при градовете в челната петица, но това вероятно е, защото придвижването извън Лагос е по-голямо предизвикателство.
Градът няма много забележителности, които да пасват на европейския туристически вкус - вторият най-дълъг мост в Африка едва ли може да привлече силно внимание. Освен музеите (включително на африканската музикална легенда Фела Кути), галериите и парковете Лагос се рекламира като град, пълен с развлечения, от плажен отдих до фестивали и клубни събития и дълъг нощен живот.
Най-голямата африканска икономика и най-населена страна все още не събира приходи от туризъм (1.09 млрд. долара) колкото Кения (1.62 млрд.) или Танзания (2.16 млрд.), значително по-малки държави.
Интересът дори към нея, при всички нейни проблеми, обаче расте. Не само защото вече има кой да я популяризира, а и защото бавно, но сигурно Африка става все по-важна.
Дневник
Коментари
Добави коментар