7 години след старта на проекта за облагородяване на пещера "Бисерна", вече е определена дата за отварянето й за посетители - 8-ми април.
Това съобщи на пресконференция днес ръководството на Природен парк "Шуменско плато".
На нея стана ясно също, че достъпът до "Бисерна" - една от най-красивите пещери в страната, ще бъде умишлено силно затруднен. Целта е да не се нарушава спокойствието на прилепните колонии и да се опазят карстовите форми.
В пещерата ще се допускат най-много 48 посетители дневно, и то само в делничните дни. Влизането ще става групово, само след предварително записване. "Групите ще са от минимум 8 до максимум 12 души. Ще се влиза с водач, престоят вътре ще бъде около един час", обясни директорът на парка Васил Василев. Утвърдената цена на входния билет е 10 лева, няма намаления за деца и пенсионери.
Заради прилепите пещерата няма да е отворена целогодишно. Първият период за посещения е от 8-ми април до 20-ти май. Вторият ще бъде от средата на август до края на октомври. След месец май прилепите раждат малките си, а след октомври зимуват.
"Съобразили сме се изцяло с Центъра за изследване и защита на прилепите към БАН. Това е оптималното засега. Имаше вариант периодите на отваряне да са много по-малки или пещерата изобщо да не се отваря. След първия период ще бъдат направени изследвания и ще се прецени как са се отразили туристите на прилепите и карста. Може периодът на достъп да бъде удължен", каза Василев.
"По проект пещерата не е предвидена за масов туризъм, а за научни изследвания", обясни експертът по туризъм на Платото Светла Колева.
Записвания за групови посещения могат да се правят на телефон 054 800 765 и на имейл shplato@hotmail.com.
Първата група за 8-ми април е вече попълнена - записали са се 12 пенсионери от туристически клуб "Мадарски конник".
Припомняме, че пещерата бе облагородена и социализирана по проект "Устройство и управление на Природен парк ,,Шуменско плато" по Оперативна програма „Околна среда“. Той бе на обща стойност 4,9 млн. лв., от които 2,7 млн. лв. за „Бисерна“. Строителството по проекта бе извършено от „Обединение "Бисерна 2015" ДЗЗД. В него са „Барс“ АД, „Ро и Ни“ ЕООД и „Електроконсултстрой“ ЕООД.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
За пореден път-шуменския интелектуален манталитет с пълна сила в изчетените коментари досега. Не разбирам от биоразнообразие и защита на животните, но трябва само малко да си напрегнеш мозъка (ако го имаш) за да разбереш идеята за контролиран достъп. Доказано е, че човека е най-лошото животно на планетата и унищожава всичко. Не съхраним нещо, което милиони години е създавано от природата. Който няма 10 лева за вход или не иска да ги даде, нека си намери друго занимание.
Анонимен
до 10.28 ти от кои животни си и ти си сигурно от тия обиржии.
Анонимен
Много пари вложихме,пак се изложихме.Доста туристически обекти съм посетила и навсякъде има някакво разграничение в цената за посещение според възрастта.Дори има и семейни билети ,които са по-изгодни при посещение на семейство с деца.До сега никъде не се е налагало предварително да си заявявам посещение където и да било.Туристическите обекти работят от понеделник до неделя.Като не знаете как да го направите поне вижте другите как са си организирали работата.Поредното безумие в нашия град.
Анонимен
До всички неразбрали:
Идеята не е да се стимулира туризмът, а да се даде възможност само на най-силно желаещите да разгледат пещерата. И това се прави, за да се запази пещерата от намесата на човека. Анадънму?
прилепа
Аз ще кажа на Батман какво правите.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Да попитам - тези, които са на работа в работните дни, а искат да видят пещерата, отпуск ли да си вземат, или да напуснат работа? Не би ли могло да се организира работно време на персонала, което да не е в ущърб на туристите?