Доста колоритни, нетипични и дори затворници... Сред новите евродепутати има изненадващи и забележителни личности. Следва представяне на привличащи внимание имена в новия Европейски парламент.
Маджид Маджид, "готиният" от британските Зелени
Наричан "най-готиния кмет във Великобритания", 29-годишният Маджид Маджид е бивш бежанец от Сомалия, пристигнал като дете във Великобритания и израснал в индустриалния град Шефилд. Той ще бъде депутат в Европейския парламент като представител на британските Зелени.
Младият Маджид, който винаги носи на главата си бейзболна шапка и е широка усмивка на лицето, стана кмет на Шефилд през май миналата година и насърчава толерантността, социалната интеграция и борбата срещу расизма.
Маджид, който привлече вниманието с изказването си, че американският президент Доналд Тръмп "не става за нищо", е известен с привързаността си към екологичната кауза. "Вече имам глас и ще го използвам", изрази задоволство Маджид.
Бившият италиански премиер Силвио Берлускони, прекара последните 25 години от живота си на преден план на политическата сцена в Италия, но за първи път ще бъде евродепутат. 82-годишният милиардер се подготви за първия си мандат в европарламента по характерен за него начин: според италианския всекидневник "Стампа" Берлускони си е купил разкошна вила с басейн, фитнес и огромни приемни салони в квартала с чуждестранните посолства в Брюксел.
Там той ще се срещне с много свои познати - неговата партия "Форца Италия" е член на Европейската народна партия, обединението на десните проевропейски партии в европарламента.
Една от европейските амбиции на Берлускони е да възстанови отношенията на Европейския съюз с Русия, като между Берлускони и руския президент Владимир Путин има голямо приятелство. Берлускони обаче отива отслабен в Брюксел, тъй като партията му спечели 8.8 процента от гласовете, което е по-малко от 10-те на сто, на които се надяваше.
Пиетро Бартоло, лекарят от Лампедуза
63-годишният лекар от италианския остров Лампедуза бе избран за евродепутат от лявоцентристката Демократическа партия, за да постави въпроса с проблемите на мигрантите в центъра на дебатите в Европейския съюз.
Той стана известен на широката общественост през 2016 г., когато документалният филм с негово участие "Огън в морето" на Джанфранко Роси спечели "Златната мечка" на кинофестивала в Берлин.
Бартоло от близо 30 години практикува на средиземноморския остров, който се превърна в точката, от която десетки хиляди мигранти влязоха в Европейския съюз, но също така и в гробище за мнозина от тях.
Опитът на Бартоло го е направил очевидец на "възможно най-тежките престъпления срещу човечеството. Когато изнасилиш една жена, изнасилваш цялото човечество, когато измъчваш един човек, измъчваш цялото човечество. Ще предложа промени в Дъблинския регламент, които да позволят на хората, които пристигат в Италия, да имат възможността да отидат в страната, в която искат да живеят", заяви Бартоло.
На Лампедуза обаче крайната десница спечели повече от 50 процента от гласовете на изборите за Европейски парламент в неделя, като на острова избирателната активност беше изключително ниска.
Германският хуморист Нико Земсрот
В Германия сатиричната партия "Партията", която досега имаше един евродепутат, направи малка изненада, като изпрати и втори свой представител, хумориста Нико Земсрот, в европарламента.
Оглавявана от журналиста и сатирик Мартин Зонеборн, който ще изкара втори мандат като евродепутат, "Партията" получи 2.4 процента от гласовете, което е с 1.8 процента повече от 2014 г.
"Леле", написа иронично в "Туитър" 33-годишният Нико Земсрот след обявяването на резултатите в неделя вечерта.
Подобно на Зонеборн през 2014 г. Земсрот също ще трябва да прекрати седмичното си сътрудничество с предаването "Хойте-шоу", което е германска адаптация на американското "Ежедневно шоу", излъчваща се по втората германска обществена телевизия.
Основана през 2004 г. по инициатива на сатиричното списание "Титаник", "Партията" защитава "труда, правовата държава, животните, елитарността и демократичната инициатива".
На тези европейски избори "Партията" привлече вниманието към себе си, като излъчи осмина кандидати, съименници на видни представители на нацистката партия. На предизборните плакати "Партията" призоваваше избирателите да гласуват за Кевин Гьобелс (чиято фамилия съвпада с тази на ръководителя на пропагандата на нацисткия режим) и за Тобиас Шпеер, чието фамилно име напомня на това на Алберт Шпеер, германски архитект и министър на въоръженията и военната промишленост по времето на Адолф Хитлер.
Задържаният каталунски лидер Ориол Жункерас
Задържаният под стража от година и половина каталунски сепаратистки лидер Ориол Жункерас превърна европейските избори в свой приоритет, за да може да постави Испания в неудобно положение пред Европа и да "повдигне въпроса за каузата на политическите затворници" в Европейския парламент, където той вече бе депутат между 2009 и 2011 г.
Предстои да разберем дали лидерът на Републиканската левица на Каталуня, който водеше кампанията си от затвор в покрайнините на Мадрид, ще получи разрешение от испанското правосъдие да отиде в Страсбург.
Жункерас е изправен пред съда заради ролята си в опита за отделяне на Каталуня през 2015 г., като съществува риск да бъде осъден на 25 години затвор.
Избран в края на април и за депутат в долната камара на испанския парламент, 50-годишният бивш университетски преподавател имаше възможност да положи клетва миналата седмица по време на оживено парламентарно заседание, но депутатските му пълномощия бяха преустановени няколко дни по-късно.
В Европейския парламент Жункерас може да се срещне отново с големия си съперник Карлес Пучдемон, на когото бе вицепремиер в регионалното правителство на Каталуня при опита за отцепване.
Пучдемон, който избяга в Белгия от испанското правосъдие, оглави листата на другата голяма сепаратистка партия в Каталуня и също няма гаранции, че ще може да заеме мястото си на евродепутат. За да го направи, Пучдемон трябва на теория да се върне в Испания, за да положи лично клетва пред избирателната комисия, което ще доведе до незабавния му арест.
Огненият испанец Хорхе Буксаде
Избраният за евродепутат от крайнодясната партия "Вокс", роденият в Барселона през 1975 г. Хорхе Буксаде има скандално политическо минало.
Активист на неофашистката партия "Фаланга", стълб на франкисткия режим и носталгично настроена към диктатурата на Франко, Буксаде бе неин кандидат на европейските избори през 1995 г. и на парламентарните година по-късно.
Той не отрича тази част от биографията си. "Съжалявам, че бях поддръжник на Народната партия от 2004 до 2014 г., но не и за това, което съм правил като млад, когато бях пълен с надежда и патриотични убеждения", каза наскоро Буксаде, който по професия е адвокат.
Буксаде, който е ултраконсервативен баща на четири деца и католик, предизвика полемика по време на кампанията с критиката си срещу "грозните феминистки, които нареждат на испанките какво да правят". В отговор "Туитър" бе засипан от публикации на феминистки с подигравки срещу Буксаде заради външния му вид.
БТА/Дневник
Коментари
Добави коментар