Отборите на Лукойл Академик, Левски и Балкан си осигуриха участие за полуфиналите при мъжете в родния ни шампионат, съобщават от Българската федерация по баскетбол. Единствено Черно море Еврохолд и Спартак Плевен ще трябва да изиграят трети мач, за да определят последния полуфиналист. Във Варна „моряците” изравниха серията, след като спечелиха срещата с 83:75 (23:16, 17:22, 20:22, 23:15). Двубоят започна равностойно и до петата минута се движеше „кош за кош”. В игра се появи младият Александър Янев. Той не само успя да опази напълно започналият много силно лидер на гостите Хрисимир Димитров, а и стана най-резултатен за своя отбор до почивката, вкарвайки до почивката 12 точки (3/4 от тройката). Домакините поведоха с 13 точки, но в края на полувремето започнаха да правят много непредизвикани грешки и плевенчани се върнаха много бързо в мача. На полувремето резултатът бе 40:38. Саша Топчов бе най-резултатен в това полувреме със 17 точки, а Хрисимир Димитров имаше едва 4 точки и 5 асистенции. През третата четвърт сякаш емоциите взеха превес и двата отбора започнаха да допускат много неточности в играта си и след третата част резултатът бе 60:60. Началото на последната част варненци заиграха силно в защита и за пет минути бяха допуснали само 2 точки, а вкараха 11. До края на мача те контролираха резултата. Трима от титулярния състав на Спартак излязоха за пет лични нарушения в заключителните минути и гостите не можеха да се противопоставят на съперниците си. Най-резултатни с по 14 точки бяха Владимир Маринов – Елвиса и (5/7 от игра) и Симеон Ценов (7 борби). За Спартак Саша Топчов завърши с 24 точки и 10 борби (7 в нападение) преди да напусне игра за пет лични нарушения, а Хрисимир Димитров добави 18 точки и 9 асистенции. В останалите срещи най-интересно бе в Ямбол, където домакините отстъпиха драматично на Левски с 80:89 (23:17, 23:22, 20:21, 14:29). Двубоят започна добре за домакините, които от рано поведоха. В средата на почивката „сините” баскетболисти изравниха, но до края на полувреме момчетата на Иван Чолаков показаха по-добра игра. На почивката резултатът бе 46:39. Второто полувреме играчите на Ямбол продължиха да показват силна игра и поведоха в 25 минута с 14 точки (57:43). Техните съперници не се бяха отказали и със силна игра под двата коша започнаха да стопяват пасива си. В 34 минута те изоставаха със 75:71, но последва много силна серия за гостите. Те вкараха 13 безответни точки и по този начин решиха двубоя в своя полза. Домакините останаха без трима играчи, които напуснаха за по три лични нарушения. Късата им резервна скамейка не им даде възможност да се противопоставят на съперниците си. Най-добър в този мач бе Станислав Славейков с 20 точки, 13 борби (8 в нападение) и 4 асистенции. Още четирима негови съотборници завършиха с двуцифрен точков актив, като най-резултатен от тях бе Асен Великов с 12 точки и 7 асистенции. За Ямбол двамата украинци се представиха най-добре: Вадим Река завърши със 17 точки и 13 борби, а Кирило Скуматов с 16 точки, 5 борби и 4 отнети топки. Най-безапелационни бяха шампионите от Лукойл Академик. В Самоков те надиграха Рилски спортист със 77:105 (14:23, 29:25, 16:27, 18:30). „Студентите” поведоха още от началните минути и до края на мача не изпуснаха инициативата, като преднината им достигна до 31 точки в последната четвърт. Шест от гостите завършиха с двуцифрен точков актив, като най-резултатни от тях бяха Перо Антич с 22 точки (4/4 от „тройката”) и Уили Дийн с 20 точки. За Рилски спортист отличен мач направиха Александър Груев, който бе и най-резултатен в срещата с 28 точки и Мико Голубович със 17 точки и 11 борби. Последен бе игран двубоят в София между ЦСКА Интерлоджик и Балкан. Двубоят бе допълнително забавен от неприятни сцени, разиграни преди началото на срещата. „Червените” баскетболисти започнаха добре срещата и поведоха с 8:2. Техните съперници изравниха 10:10 и до края на първата четвърт домакините не вкараха кош, а единствените точки вкара Крум Дойчинов от наказателната линия. Първата четвърт приключи при резултат 12:26. През втората четвърт момчетата на Георги Младенов доминираха. Много силно се представяше Павле Болковац, който вкара 20 точки само за първото полувреме. То приключи при резултат 30:50 за Балкан. В началото на второто полувреме домакините пак започнаха по-добре и направиха серия от 7 безответни точки. Но в следващите минути те започнаха да правят много непредизвикани грешки и съперниците им отново увеличаха преднината си. До края на мач тимът от Ботевград контролираше играта и дори си позволи в заключителните минути да не атакува коша, а само да изчаква 24 секунди в нападение. Срещата приключи при резултат 68:82 (12:26, 18:24, 21:20, 17:12). Най-добър в този мач бе Павле Болковац, който завърши с 28 точки, 5 борби, 6 асистенции и 6 отнети топки. С коефициент от 37 той бе и най-добър в тези срещи. Дуейн Мортън добави 18 точки. За ЦСКА Интерлоджик Джошуа Уошингтън с 23 точки и 6 борби. Живко Стоянов реализира 14 точки (6/8 от игра). Последната среща от четвъртфиналната фаза ще се играе в четвъртък (1 май) в Плевен от 18 часа. /БГНЕС