Московският ЦСКА ще играе за трета поредна година на финал в Евролигата, след като в инфарктни последни секунди успя да удържи натиска на ТАУ Керамика и победи с 79:83 във втория полуфинал от Финалната четворка в Мадрид. След два успешни наказателни удара на Рамунас Шишкаускас 6.5 секунди преди края разликата стана 4 точки и вече намаше как ТАУ да настигне московчани. Шишкаускас завърши с 16 точки, а други четирима състезатели на ЦСКА също постигнаха двуцифрен точков актив. В неделя ЦСКА ще търси втора титла от последните три финала и шеста в историята на отбора. Успех на финала ще ги нареди на второ място по брой трофеи след Реал Мадрид, а противник ще бъде Макаби Тел Авив. Същият отбор бе победен от ЦСКА преди две години на финала в Прага. Снощния полуфинал започна с равностойна първа четвърт, завършила при 20:20. Във втората ТАУ "настъпи педала на газта" и поведе с няколко точки разлика, но при всеки опит за по-голямо откъсване, разигралият се Джей Ар Холдън бележеше важен кош, за да смъкне пасива на тима си под 6 точки. Все пак ТАУ водеше с точно толкова (39:33) на полувремето и дори удържаше тази перднина в първите минути на второто. Но тогава Трейджън Лангдън и отново Холдън нанизаха две бързи тройки и изравниха, а след няколко смени на водачеството и после няколко поредни "еърбола" (три от тях на ТАУ, два - на техния плеймейкър Пабло Приджони), третата четвърт завърши при 56:57. И тогава, както обикновено става в последната четвърт, дойде часът на Тео Папалукас, който поведе московчани към победата. От 61:59 те направиха серия 0:10, завършена с два коша именно на "вечната златна резерва" и взеха решителен аванс от 8 точки. Със силни изяви в атака и на Дейвид Андерсен те водеха до края на мача, като минута преди края, при 70:79 дори си позволиха леко подценяване на ситуацията. То можеше да им струва скъпо, защото след пропуснати наказателни удари на Папалукас, отнета топка и две бързи тройки на Приджони и Игор Ракочевич, разликата бе намалена застрашително до само 2 точки, 10 секунди преди финалната сирена (79:81). Тогава обаче на наказателната линия застана Шишкаускас, който не трепна и сложи точка на спора. Така във финала на Евролигата ще играят най-успешните два отбора в Европа през последните десет години - Макаби и ЦСКА. За руския тим Андерсен пропусна само една от стрелбите си и вкара 16 точки, а Джей Ар Холдън завърши с 15. Ракочевич бе лидер в точките за ТАУ с 19, а Тиаго Сплитер и Зоран Планинич добавиха по 17 точки при загубата на испанците. В своя полуфинал Макаби Тел Авив направи един от най-забележителните обрати в историята на Файнъл Фор на Евролигата, за да победи Монтепаски Сиена с 85:92 и да се класира на 4-ия си финал в турнира за последните 5 години. Израелците изоставаха с цели 18 точки в един момент от втората четвърт, но след серия 0-13 в края на третата и началото на четвъртата обърнаха всичко "с главата надолу". От титулярите на Макаби най-добре се представи Терънс Морис с 13 точки и 7 борби. За Монтепаски най-полезен бе плеймейкърът Терел МакИнтайър с 26 точки (най-резултатен от всички в мача) и 5 асистенции. Ромен Сато също започна силно и завърши с дабъл дабъл - 17 точки и 11 борби, но не игра добре в решителната последна четвърт. Влезлият по традиция от пейката Кшищоф Лавринович се опита да спаси италианския отбор дори след обрата на Макаби и също завърши със 17 точки, но напусна за 5 фаула минута преди края. БГНЕС