Паметникът Бузлуджа спечели поредно международно признание и ще получи безвъзмездно финансиране от 185 000 долара от американската фондация "Getty", за да се изготви план за неговата консервация, съобщават от фондация "Проект Бузлуджа".
Монументът се нареди сред 10-те сгради, избрани от "Getty" за 2019 година по програмата "Keeping it modern". От 2014 година до днес финансова подкрепа са получили 64 проекта от цял свят, между които Операта в Сидни, сградата на общината в Бостън, Университетът Баухаус в Десау, Мелниковата къща в Moсква, единствения небостъргач от Франк Лойд Райт и още много други значими и емблематични обекти на архитектурата от XX век.
Идеята на програмата е да подпомага изготвянето на планове за консервация, които да служат за пример и да развива знанието за опазването на сградите от модернизма.
Финансирането за Бузлуджа ще се използва за изготвяне на предпроектно проучване и идеен проект. За тази цел ще се създаде дигитална база данни, включително актуални чертежи. Състоянието на носещата конструкция ще бъде обследвано и ще се изчисли доколко тя може да бъде запазена и как трябва да бъде укрепена. Въз основа на тази база ще бъде изготвен идеен проект за консервация. В рамките на бизнес план ще се проучи как паметникът ще може да се самоиздържа и да носи приходи. Проектът ще завърши през септември следващата година с подробен доклад, който ще бъде обществено достъпен онлайн.
Паметникът е държавна собственост и се управлява от Областна администрация Стара Загора, която активно подкрепя партньорите по проекта: Българския и Немския комитет на ИКОМОС (Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места), Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Техническия университет в Мюнхен и фондация „Проект Бузлуджа“, която от 2015 година насам ръководи инициатива за опазването на монумента.
Работата по проекта ще се извърши от мултидисциплинарен екип от утвърдени български и чуждестранни специалисти, в който ключова роля ще има авторът на паметника академик Георги Стоилов.
Миналата година паметникът бе признат от европейската организация "Европа Ностра" за един от 7-те най-застрашени обекта на културното наследство за 2018 г. в Европа. Десетки хиляди посетители пътуват до паметника всяка година, а ново проучване показва, че 94% от чуждестранните посетители биха искали да платят входна такса, ако паметникът бъде опазен.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
Държавата в лицето на ГЕРБ,намери милиони за джамиите!Само факти ,без коментар!
Тъпунгере,
Ако ти е толкова мила чинията извади от джоба си някой друг милион, ремонтирай я и и се радвай.
Маркс, Енгелс и Дядото
До къде я докарахме? Омразните капиталисти да дават пари за недоразумение на комунистическата грандоманщина?
Анонимен
Тъпунгере, паметниците са държавна собственост и трябва да се поддържат, без значение кога са построени. От теб никой нищо не иска. Яж си там салама с чесън и си трай!
Как никой не иска от мен,
бе, Тъпунгерче. Да не би комунистите да са го направили с пари от собствения си джоб. Този паметник на глупостта е построен от данъците на нашите родители, а сега според теб трябвало да се ремонтира от моите данъци.
Съберете се такива чугуни като теб , ремонтитайте го и халал да ви са доходите от посещенията на туристи.