Рам Хету е предлагал брак на 16 жени и всички са му отказвали по една наглед странна причина – той живее в регион, в който трудно се намира вода. Районът Бунделханд се намира между щатите Уташ Прадеш и Мадия Прадеш. Там рядко пада дъжд, което принуждава местните хора да вървят с километри, за да си налеят вода, или просто да мигрират към градовете.
Родителите им обикновено казват "Без вода няма дъщеря", казва 42-годишният Хету, работник, който изкарва 4000 рупии (около 58 долара) месечно. "Боят се, че дъщерите им ще прекарат целия си живот в носене на вода".
Други мъже разказват същата история. Продължаващата години суша унищожава и земята им, и шансовете им да се задомят. Това е само едно от отраженията на климатичните промени върху обществата. А страната все по-често страда от екстремни жеги, наводнения и мощни циклони.
За последното десетилетие двама от всеки петима души в региона са потърсили препитание в градовете, показват данните на сайта India Water Portal. А други намират друг път за спасение от сушата – самоубийствата на фермерите заради загубените им реколти оставят беззащитни вдовици и деца. Те са лесни жертви за трафикантите на хора, сочи Санджай Синг, секретарят на организацията Parmarth Samaj Sevi Sansthan, която работи с местните хора.
Липсата на булки е възможност и за друг бизнес за трафикантите – да привлекат жени от други места. Три жени казват пред фондация "Томсън Ройтерс", че са ги измамили с обещания да им намерят мъж с бетонна къща, земя и водни запаси.
"Ако не положим усилия, докато още имаме време, вече съществуващата безработица, глад и недохранване само ще се влошат", казва Синг.
Дневник
Коментари
Анонимен
И при цялата тази лошотия Индия вече официално изпреварва Великобритания по брутен вътрешен продукт и е петата икономика в света.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Поне за момент спри да слушаш Гаврит масква и не ръси глупости.Индия е десета след Русия.Вроятно си завършила икономика в ШУ
До най-горния невеж трол
Най-точна мярка за жизнения стандарт на една държава е БВП по покупателна стойност на глава от населението. Данните (2017 г.) са: Великобритания - 44118 млн. межд. долари (25 място в света), България - 21687 (60 място в света), Индия - 7183 (122 място от 190 държави).
Тролче, ако ти харесва Индия, иди да живееш там. Ще си три пъти по-беден в срвнение с България.
Анонимен
Троловете трябва да се командироват (без дневни пари) за една година в страните, които защитават - Русия, Индия и Китай. След това да пишат в мемоарите си колко добре са живели.
Мен ме пратете в САЩ, Австралия, Германия да видя колко е труден живота там.
първият
Сам пишете, че използвате данни отпреди 2 години. Оттогава е изтекла много вода. Сам пишете "стандарт на живота", "покупателна способност", което е различно от "брутен вътрешен продукт" . БВП го мерят в долари, което естествено не е обективно, защото зад приложената единица мярка не стои еднакво по количество и качество продукт, но има и друго, което ощетява конкретно Великобритания през последните 1-2 години - спадът в стойността на националната им валута. Голям спад с недобра перспектива.
А Индия е изпреварила по БВП миналата година Франция. Прогнозите са, че до няколко години ще задмине Япония. Това, че българките медии я възприемат като фон на пейзажа, е въпрос на квалификация.
Вторият
Изразни средства и терминология от учебник по политикономия.Висок стил комбиниран с празнословия.Нерде Франция нерде Индия,съвсем опетла конците.Тая тема не е за тебе,опорки нямаш.
Анонимен
Една държава дели 1500 долара на 1500 човека.
Друга държава дели 1200 долара на 150 човека.
Коя е по-богата?
първият
Вие трябва да сте много млад, след като вярвате, че богатството се измерва с долари, с пари най-общо. Колко струва според вас 100 литра питейна вода? Както е в конкретния случай темата. Колко струваше водата от Меричлери, преди алчни "предприемачи" да се намесят в природата, и след намесата на богати "инвеститори"? Колко струва водата в богаташките басейни на ЛА и от другата страна на границата по течението на реката, доколкото нещо е останало? Същото се отнася и за вече бившето Азовско море след високомерната намеса на "умния" човек. За щастие не всички са млади и свят не видели като вас и се намериха хора да се противопоставят на дупченето на родната ни земя и наблизо - за шистов газ, и край Велинград - за редки метали.
А впрочем Политикономия е преподавателската специалност и на Иван Костов, и на Кристалина Георгиева. Има къде да направите справка кои са.