Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) изрази подкрепа за бързата реакция и мерките, обявени от вицепремиера и председател на Съвета по киберсигурността Марияна Николова във връзка с "катастрофалното изтичане на бази данни от Националната агенция за приходите (НАП)" и настоява за пълен одит на състоянието на киберсигурността в България.

От АИКБ изпратиха отворена позиция, в която припомнят, че вече са дали своята оценка за мащаба на "сполетялото ни "цифрово бедствие". От асоциацията заявиха, че подкрепят мерките, предложени от Николова, и настояват за пълен одит на IT сигурността във всички държавни институции при въвеждането на електронно управление. Освен това призовават промените в Наказателния кодекс, за които спомена вицепремиерът Николова, да се правят след задълбочена оценка на въздействието.

От асоциацията са на мнение, че в момента доверието в държавността е "във висша степен минимизирано". Освен това в позицията си посочват, че изтеклите бази данни на НАП показват драстичен пробив в защитата на правата на физическите лица при обработване на личните им данни, и настояват за пълно разследване на случая от независими външни експерти.

Те изразяват готовност да съдействат със своя експертен потенциал там, където това е уместно, за изпълнение на всички задачи, възникнали около "очевидно много тежкото състояние на кибернетичната сигурност в държавната администрация".

"Ние сме окуражени от решителността на вицепремиера Николова и готовността й да се бори с дигиталната престъпност. По тази причина ние се обръщаме както към правителството като цяло, така и към нея в личен план, в качеството й на председател на Съвета по киберсигурност, с повторното настояване за незабавен одит на IT сигурността във всички държавни институции при въвеждането на електронно управление, каквото трябваше отдавна да е факт. Вярваме, че подобно действие изисква освен всичко друго и твърдост на характера, каквато г-жа Николова видимо има", посочват в позицията си представителите на асоциацията.

Представителите на асоциацията изразяват убеждението, че е нужна незабавна промяна в начина, по който работи държавата с електронните данни на българските граждани и българския бизнес. В позицията се казва и че държавните институции, както и външни експерти и компании за сигурност би трябвало да правят отиди на изградената инфраструктура, както и че Държавната агенция за електронно управление трябва да наложи минимални критерии за сигурност при проектиране и изпълнение на електронни услуги от държавните институции.

Дневник