Уважаема редакция на Shum.bg,
в началото на новата учебна година и с риск да преповторим една може би банална и преповтаряна тема, искам да споделя своите вълнения (вълненията на родител), с които се сблъсках на прага на 2-ра група в детската градина, и за изключително безизходното и възмутително положение, в което персонала на детската градина ме постави.
Аз не съм анонимна, казвам се Габриела Христова, а бащата на моето дете е Николай Петров Събитието, което отприщи недоволството ми е традиционната родителска среща на 09.09.19г. в 17:30 ч. в ЦДГ 32 ДРУЖБА кв. Тракия гр. Шумен. Родителската среща по традиция започва с обръщение от директора към родителите, че трябва да подпомогнем работата на педагозите в градината, защото парите от бюджета са недостатъчни. Недостатъчни са за играчки, защото децата ги счупили (сигурно и нашето е участвало в потрошаването на всички играчки). Недостатъчни са, защото няма средства за учебни помагала за 2 – ра група и ако искаме детето ни да не е единственото без помагала трябва да дадем 30 лева (интересно ни е ако детето няма такова какво ще прави докато другите се занимават с техните и кой ще се занимава с него?!?). По време на обръщението изрично ни беше обяснено, че нямат право да ни събират пари, но бюджета не стига!
Когато директорката излезе се включиха госпожите, които разясниха казуса с играчките, като помолиха родителите да се самоинициатират да закупят и донесат в групата играчки и отново ни обясниха, че нямат право да искат това от нас. В резултат на молбата на персонала, група активни родители незабавно предприе инициатива за събиране на пари за играчки. По-късно аз и мъжът ми опонирахме на мнозинството родители, като се опитахме да обясним противозаконния характер на подобен тип " доброволни дарения" като в резултат на това си навлякохме омразата на по – горе посочените активни родители.
Идеята да споделим с вас този случай произлиза от безсилието ни, да обясним на родителите, че събирането на средства от нас не е акт на съпричастност, а на съучастие в противозаконни деяния. От други родители разбираме, че проблемът не касае само " ЦДГ 32 Дружба" и подобен инициативи вълнуват значителна част от семействата в Шумен и дори в цяла България.
Габриела Христова
Коментари
Офф
Има и по лоши случаи.Ние събрахме пари за играчки,столчета,килим,щори,кухня за игра(от МДФ),шкафчета и етажерки,плот за под прозорците иии многооо други неща.Ако тръгна да ги изброявам госпожа дИРЕКТОРКАТА със сигурност ще се познае.Възпротивлявайте се на всичко което мислите,че е незаконно.Търсете правата си и не се давайте на директори с болни амбиции ,за да се докажат изнудват родителите.А автора го поздравявам,дано и други родители се осъзнаят.Успех
Габриела Христова
Г-н Савов плащала съм и на детегледачка и знам как ми гледат детето. Но с тази грозна лъжа, че парите били за подарък за рожден ден излагат себе си! Всички родители знаят, за какво се събират пари! Аз показах иснимки в коментари на публикацията от чат в групата ви в фейсбук, а вие как ще докажете, че аз лъжа?
Анонимен
Винаги съм се чудила как има такива родители. Тези пари се дават, за да осигурим на нашите си деца по-добри условия в ДГ. Не е проблем да се стои по кафенетата и ресторантите, да се плащат сметки пъти по-високи от посочената сума, да се ходи на маникюр, фризьор, козметик...... Но да се съберат средства, за да се купят учебни помагала за собственото ти дете е проблем и е незаконно видиш ли. Е от това по-надолу няма накъде. Не мислете толкова ограничено. Дайте възможност поне на децата си да се развиват.
Анонимен
Всеки може да харчи парите си както намери за добре. Много родители се лъжат,че таксите в детските градини оформят бюджета на заведението. Това е толкова вярно,колкото твърдението че:" таксата при личния лекар,оформя заплатата му. Някой да е чувал за данъци? Преразпределение на средства в държавата. Съгласни ли сте ако имате карта за автобуса,като се качите да си купите и билет? За това и не е редно да се заплаща нещо,което е вече платено от вас или родителите ви. И да попитам директорите на ЦДГ защо не обвинят директно МОН,че не са им онезпечили материално,изискания учебен план,а го "споделят" на родителите?
Анонимен
И в Слънце събират под формата на дарение, това се обсъжда на родителските срещи. Искали да купуват обзавеждане, оборудване и т. н. И всички дават, за да няма после проблем.
Анонимен
То не е членски внос, пари за кърпи, отделно носене на сухи, мокри кърпи, чаши. Стерилизаторът не работел. нали уж ги учим да пазят природата. Преди няколко години не са пили вода ли децата в градините, че сега не могат без пластмасови чашки? А имен ден на група "Х", който не мога да обясня на детето какво точно означава. Не е въпросът в парите, почти всеки може да ги отдели, без значение ходи ли по кафета и пуши ли. Въпросът е, че вече прекаляват и граничи с наглост. Поне да го казват преди да приемат детето, че в тази градина се събират по 200-300лв на година под различна форма и всеки да си прецени.
Автора
По време на соца някой да е плащал за консумативи в градините и училищата? Колко опознавателни и образователни екскурзии в България се организират днес и колко лагери? А колко плащат родителите за тях?
Разграбването на България се нарича демокрация и тепърва започваме да плащаме данък "демокрация"
Божана Милчева
Ще започна с "Ох, леле..."
Таксата на дете за ден в детската градина е 2 лева, приблизителна цена е, защото май има и някакви стотинки. Храната на детето на ден, ако не се лъжа, също е около 2 лева, които се отпускат от Община Шумен, но тъй като плодовете за "малката закуска" били безвъзмездно отпускани от "еди къде си" на края на учебната година градината следва да върне на Общината тази сума.
Ще го обясня по-елементарно - храна на дете 2 лева - закуска, плод, обяд, следобедна закуска. Плодът примерно е 0.20 лева, който са безвъзмездно от "еди къде си", т.е. тези 0.20 лева на ден от дете следва да се върнат на общината.
До тук добре - хранят децата ни безплатно (колко яко! и "изръбихми" общината приблизително с 480 лева, на годишна база, ако детето ни е посещавало градина през цялата година).
За градините се отпускат средства от Общината за ремонти, заплати и сякаш имаше още някое друго перо.
И остана, че с тези 2 лева такса, които ние даваме на ден, детето ни трябва да има играчки, да има помагала, да му е уютно, че даже и да му е чисто!
За 730 лева на година (365 дни залага, ако детето седи вкъщи и не ходи на градина) дали има някой, който може да осигори на детето си нови играчки, помагала, книжки, боички, моливи, оцветяванки, сапунени мехури и всички останали неща, които свършват за отрицателно време или са счупени на 5-тата минута, но забавляват и учат детето.
Разбирам желанието Ви всичко да е безплатно и това е постижимо, но не и при такса от 2 лева на ден!
Божана Милчева
"По време на соца някой да е плащал за консумативи в градините и училищата? Колко опознавателни и образователни екскурзии в България се организират днес и колко лагери? А колко плащат родителите за тях? "
Много обичам срваненията със соца - нямаше просещи, всички имаха работа, не плащахме за градини, ходихме всяка година на почивка (пък то една почивка - пълна кола с касетки домати, бира, дини ... за малко да забравя и печката+газов котлон ... жената влиза в бунгалото и започва едно 10 дневно готвене на манджи). Да му се невиди, ХУБАВО БЕШЕ ПРЕЗ СОЦА! :D
А колко се крадеше през соца??? Май всички знаят, защото всички са "влачели" вкъщи, какво има на работа - пирони, хляб, салам, чаши! Ама, ХУБАВО БЕШЕ ПРЕЗ СОЦА!
И беше много хубаво, че всички имаха работа - на един душата му излиза от работа, докато друг чопли носле, ама всички имаха работа и ХУБАВО БЕШЕ ПРЕЗ СОЦА!
И след хубавото на този СОЦ колко години сърбаме попарта ...