Възстановяването на Паметника-портал на 7-ми преславски полк в Шумен, за който Министерството на отбраната отпусна 25 хил. лв. преди 3 години, няма изгледи да започне. Това стана ясно днес на заседание на Областната комисия "Военни паметници". На него присъства Кристина Алексова, старши експерт в Министерството на отбраната /МО/.
"Многократно сме заявявали нашата позиция, която беше категорична по отношение на мястото - да бъде на оригиналното място. Направихме компромис с това място, прехвърлихме голяма сума пари за изграждането, която надявам се все още се пази в общината. По отношение на одобрения проект през 2018-та година, в което искахме да бъде изправен ъгълът, впоследствие защо не е бил приет от общината не знаем, ние не сме получили нищо ", каза Алексова.
Припомняме, че след много заседания на комисии в Шумен бе одобрен архитектурен проект на паметника и място за ситуиране - от южната страна на пл. "Кристал". От МО обаче поставиха условие паметникът да е под прав ъгъл спрямо бул. "Славянски". Също така да е в първоначалния си размер от 20 метра, а не както се предлага 14.
Областният управител и председател на Областната комисия "Военни паметници" Стефан Желев предложи днес въпросът да бъде разгледан от Общинския съвет в Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Щото царете от първото българско царство не са клали, ич биля!
Анонимен
Кратка справка в интернет разказва, че т. нар. Седми пехотен преславски полк е формиран през октомври 1884 година и в различни модификации формированието е участвало във всички военни конфликти, като се започне от Сръбско-българската война. Т. е. е свързан с историята ни от края на ХIX век до наши дни. Пространството между хотел "Шумен" и Томбул джамия е именно част от града тогава. Между другото в този район има една стара сграда, за която ШМОКО публикува преди време свръхинтересен материал, стара търговска сграда, която е била нещо като сегашен мол. Купена от частно лице и оставена да се руши. Районът заслужава възраждане, а не пренебрежение.
Анонимен
Тези, които искат паметникът да бъде възстановен на мястото, където е бил, сигурно се имат за големи родолюбци и радетели на правдата. Но истината е, че мястото, на което е бил паметникът НЕ е било в центъра на града. Районът от "Славянски" на юг, нагоре, са все по-нови сгради. Градът е бил около реката.
Така че опитът за подбив "по пътя за Лозево" парадоксално, но твърде пасва с тогавашния избор.
Анонимен
ако беше джамия до сега сто пъти да бяха я построили
Анонимен
направете допитване