Битката днес е с посткомунизма в самите нас", заяви проф. Веселин Методиев, историк и бивш вицепремиер и министър на образованието в правителството на Иван Костов, на конференция, посветена на 30-годишнината от 10 ноември 1989 г. Тя бе организирана от Националния младежки клуб на ДСБ и немската фондация "Конрад Аденауер".

Демокрацията не се роди с падането на Тодор Живков

"Тя се роди, когато събрахме малко кураж и отидохме на митинга на площад "Ал. Невски" на 18 ноември. Всеки по свой начин, аз например бях заведен от баща си", заяви Методиев.

В политологията сега има термин транзитология, която се занимава с прехода. За мен като историк от античния свят до днес всичко е преход от едно състояние в друго. Онова, което се нарича преход след 1989 г., беше един структурен въпрос – да падне диктаторска система и на нейно място да дойде изборна система. Това се случи за няколко месеца, защото комунистите бяха на колене.

След това заживяхме в друго общество, което според мен не се нарича преход, а е посткомунизъм. Защото ние носим със себе си стереотипи, които живеят до ден днешен. Аз и всички сме посткомунисти и битката през цялото време е с този посткомунизъм в нас", заяви Методиев и подчерта, че днес трудностите идват от факта, че мнозина са изоставили тази битка и са се вписали в т.нар. политика на тарикатлъка.

Политиката на тарикатлъка сега е успешна, защото андрешковците са много

"Тя е успешна политика, защото тарикатите са много. В нашето общество, където Андрешко е герой, естествено е андрешковщината да е електорален факт", обясни той пред младите демократи.

"Гледам по телевизията как се радват хора, спечелили избори – какво сте спечелили, бе, хора? Спечелили сте повече андрешковци да гласуват за вас, това победа ли е? Това е ужас, защото затваря възможностите за развитие на нашето общество. В известен смисъл това не е патриотизъм, не е обич към българите", коментира Методиев.

У нас липсва голяма група от хора, които да се борят с посткомунизма. Малцинството направи реформите през 90-те години, не мнозинството, убеден е Методиев.

В правителството на Костов имаше доста хитреци

"Аз съм управлявал с хора в едно правителство (на Иван Костов 1997 - 2001 г.), в което имаше доста хитреци и тарикати. Няма да им казвам имената, макар някои от тях вече да ги забравихме, което е хубаво. Накрая ще останат онези, които са имали кураж да се развиват в тези години", подчерта професорът.

Методиев даде пример с Иван Костов, който в началото на политическата си кариера през 1991 г. се представял не като политик, а като експерт по икономика. Когато станал министър-председател през 1997 г., заявил, че той е политик, и призовал колегите му в правителството да не се държат като експерти, защото не са.

"Това е човек, който прави крачка напред, за да пази позицията на свободата. През 2002 г., когато Надежда Михайлова оглави СДС и това стана драмата на тази партия, той каза, че няма да прави партия, но хората му казаха да направи и той ги послуша. "Това е подчиняване на себе си, на това, което се нарича свобода и демокрация. А не да каже: "Аз съм умен и вие ще ме слушате какво говоря и ще вървите с мен!" Тези хора са неуспешните, те остават във властта, но не носят никакъв успех за обществото", каза Методиев, без да назовава имена от днешните управляващи.

Дневник