Божидар Тодоров е носителят на наградата „Проф. дин Рашо Рашев“ за 2019 г. Тя е учредена от семейството на бележития български учен и се връчва за шеста поредна година в негова памет на изявен студент от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, съобщиха от пресцентъра на висшето учебно заведение.
Божидар Тодоров е бакалавър в специалност Педагогика на обучението по история и география, в момента се обучава в магистърска програма Краезнание и работи като учител в Частното средно училище „Юрий Гагарин“ в СОК „Камчия“.
Церемонията по връчване на наградата се състоя пред археологическия музей „Професор Рашо Рашев“ в НИАР „Плиска“ на рождената дата на учения 12 ноември.
„Проф. Рашев е бележит учен в областта на прабългарската и средновековна история и археология. Без съмнение, той оставя траен отпечатък в научната област, който е плод на неговия неуморен труд, постоянство и амбиция за откриване, изследване и съхраняване на българщината. Делото на проф. Рашев става пътеводител за бъдещите поколения, водейки ги по пътя на знанието, просперитета и любовта към нацията. Благодарен съм на всички мои преподаватели, оказали ми неимоверна подкрепа през всичките тези години, както и на доц. д-р Тодор Тодоров, който съществено разшири мирогледа ми в областта на Средновековието“, каза, след като получи високото отличие Божидар Тодоров.
Организатор на събитието е Факултетът по хуманитарни науки към Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“, а неговият декан проф. д-р Веселин Панайотов приветства всички с думите: „Хармоничният човек, който създава нещо, остава в паметта на поколенията. Проф. Рашев направи много, затова сме тук. Радостен съм, че сме с много студенти, които може би също ще направят нещо за нашето самочувствие. Защото който помни миналото, има бъдеще“.
Доц. д-р Константин Константинов, преподавател в катедра „История и археология“, ученик и последовател на проф. Рашев, припомни факти от неговия житейски и научен път и значимостта на делото му за българската археология: “Провел е редица разкопки на знакови обекти в България и извън пределите на страната ни. Автор е на множество публикации, монографии, студии. Помним го и със силната му административно-преподавателска дейност. В Шуменския университет проф. Рашев положи основите на катедра „История и археология“, на специалността археология и даде път на много млади хора, с които работеше и на терен, и в кабинета, обучи десетки дипломанти и докторанти“.
На церемонията днес присъстваха заместник областният управител на област Шумен г-жа Ширин Вели, представители на общините Шумен, Велики Преслав и Нови пазар, заместник-кметът на община Каспичан Милен Минчев, кметът на град Плиска Тонка Начева, директорът на Археологическия музей във Велики Преслав д-р Александър Горчев, студенти, преподаватели и приятели на семейство Рашеви.
Цветя и венци пред паметната плоча на проф. Рашев бяха поднесени от лауреатите на наградата „Проф. дин Рашо Рашев“ през 2017 и 2018 г. Георги Тодоров и Силвия Манолова и от името на кмета на община Шумен Любомир Христов.
ШУМ.БГ
Коментари
Учителят Йода
Браво младежо, се гордеем с теб целия град и
Анонимен
Какво е "дин"?
До Предходния
Д.И.Н. - Доктор на Историческите Науки
Интересното е, че...
Интересното е, че наградата е връчена на студент, който е бакалавър в специалност "Педагогика на обучението по история и география", а в момента се обучава в магистърска програма "Краезнание".
Браво!
Браво! Ама толкова ли няма заслужил студент от специалност “Археология”? ??
Анонимен
може и да има ама.............не са препоръчани нали се сещаш.
До До Предходния
Д. и. н. знам какво е, питам за "дин".