Деца от Шумен рисуваха и разказваха за доброто и станаха негови посланици чрез своите творби. С тях те участваха в конкурс "Какво е щастието през моите очи на дете?". Творческото предизвикателство е част от отбелязването на 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето.
120 ученици от 1 до 12 клас от СУ „Сава Даброплодни“, СУ „Панайот Волов“, СУ „Трайко Симеонов“, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, село Царев брод, IX ОУ „Панайот Волов“ – Дивдядово“, НУ „Княз Борис I“, деца от клуба по „Информационни технологии“ към ЦПЛР-ОДК, Шумен представиха своите рисунки, колажи и есета.
Възрастовите групи, в които участваха учениците са 1-4 клас, 5-7 клас и 8-12 клас. Във всяка от тях се присъжда първо, второ и трето място, както и една специална награда в категорията за есе и поощрителни в другите две категории.
Творбите бяха оценени от независимо жури. В него бяха включени и деца. В категория рисунка председател на журито бе проф. Валери Чакалов, ръководител катедра "Визуални изкуства, теория и методика", а членове бяха седмокласничката Ева Иванова и единадесетокласничката Стефани Димитрова, представителки на Арт" школа към ЦПЛР-ОДК "Анастас Стоянов" Шумен, както и ръководителката им Теменуга Христова, член на дружеството на художниците в Шумен и председател на шуменското представителство на СБХ.
При учениците 1-4 клас първото място зае Даяна Петкова - 4 клас, IX ОУ „Панайот Волов”, второто - Елисавета Янева - 3 клас, СУ „Сава Доброплодни”, третото - Синем Хюсеин - 4 клас, НУ „ Княз Борис I”.
Във възрастова група 5-7 клас първата награда грабна Александра Тонева от 7 клас на СУ „Сава Доброплодни". Втора е отличена Ева Михайлова от 5 клас, ОУ „Св.св. Кирил и Методий”, с. Царев брод, а трети е Ангел Красимиров от 6 клас, СУ „Трайко Симеонов”.
При най-големите ученици, 8-12 клас, първото място е за рисунката на осмокласничката от СУ „ Сава Доброплодни" Бояна Димитрова, второто за творбата на Петър Петров - 14 години, ПГСАГ, третото е за седемнадесетгодишната Виктория Милкова от ПГОТХХ „Професор д-р Асен Златаров“.
В категорията за разказ и есе председател на журито бе Силвия Маринова, член на дружеството на писателите в Шумен, учител, журналист и ръководител на Клубовете „Журналист“ и „Сладкодумци“ към ЦПЛР-ОДК "Анастас Стоянов". Останалите творци, които оценяваха са Джейда Ахмед от клуб „Журналист“, Ралица Василева от Клуб „Сладкодумци към ЦПЛР-ОДК, както и журналиста от Радио Шумен Росица Арабаджиева.
В тази категория участваха ученици от 5 до 12 клас. Във възрастовата група от 5 до 8 клас журито не присъди първа награда, а две втори, като техни носители са шестокласничките Йоанна Емилова от VI ОУ „Еньо Марковски“ и Александра Бисерова от СУ „Панайот Волов“. Третата награда е за седмокласника от СУ „Панайот Волов“ Иван Кънев.
При учениците 8-12 клас Дебора Димкова от ПГОТХХ „Професор д-р Асен Златаров“ е отличена с първа награда. Втората е за Петър Илиев от ПГСАГ, а третата за Кремена Ангелова от ПГССТ.
Със специалната награда за високи художествено - творчески постижения бе отличена шестокласничката Изабел Минасян от СУ „Панайот Волов“. (есето на Изабела и всички отличени творци може да прочетете в прекачените файлове).
Награждаването на отличените автори ще бъде утре от 15,30 часа в шуменската библиотека. В церемонията ще се включат и театралите от Детско-юношески театър „БИС“ към ЦПЛР- ОДК - Шумен.
Инициативите са по повод годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето и преминават под мотото „Децата - посланици на доброто“.
На финала утре в небето над Шумен ще полетят 30 балона, като символ на щастието на децата от всички страни по света.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
ами тогава и всички служители в общината и областната и въобще държавните чиновници да последват примера на децата , поне за ден
Анонимен
язовир тича се изпразва много по бързо от колкото влиза вода в него , през лятото на 2020 година шуменци и околните села както Търговище и велики Преслав да се готвят за воден режим , да не кажете че не сте биле предупредени
Анонимен
воден режим ще има за областта , въпросът е кога ще започне
Анонимен
шадравана пред съдебната палата използва питейна вода , защо ?