На официална церемония в залата на общината днес бяха наградени отличилите се участници в XI Международен есенен турнир по информатика IATI. В него се състезаваха 180 участника от Армения, Азърбайджан, България, Казахстан, Молдова, Румъния, Русия и Сърбия.
Бяха раздадени общо 91 медала. При джуниърите имаше 21 бронзови отличия, като най-много точки има руснака Artem Abaturov, 13 сребърни, при които отново руснак - Daniil Kuzmin бе най-добре представилия се. Златните медали бяха 9, като пръв сред равни бе Alexandru Luchianov от Румъния. При синиърите имаше 24 бронзови медала, като там Konstantin Frolov от Русия бе първи. Отново от Русия Andrei Odintsov бе най-добър сред 15 участника получили сребро. Абсолютен победител от златни призьори е руснака Ildar Gainullin.
Състезателите бяха оценявани от Научен комитет с председател Емил Келеведжиев и членове Руско Шиков, Петър Петров и Илиян Йорданов, а състезанието бе подсигурено от технически комитет с председател Антон Шиков и зам.- председател Цветелина Иванова.
Преди същинското награждаване бяха връчени седем специални награди от Александър Цонев, представител на сребърния спонсор Dreamix. Отличията бяха за първите седем джуниъра и синиъра, успели да получат по сто точки от първата задача в първия и втори състезателни дни.
Участниците бяха поздравени от държавния глава на България и тазгодишен Патрон на IATI Румен Радев. Поздравителният адрес прочете неговият съветник по образование Валентина Танева.
Организатори на XI Международен есенен турнир по информатика IATI са Община Шумен, ШУ „Еп. К. Преславски“ и Школа А&Б, а партньори на IATI са МОН, РУО, Исторически парк Неофит Рилски и Мусала Софт.
Спонсори на турнира са Телепол, It Partner, Псит 35, Лавена АД, Булмаг и Златен век. Бронзови спонсори са SoftUni, PeerAssist, Ротари клуб Шумен и Херти. Сребърни спонсори са Dreamix, а Златен спонсор на турнира е фирма Алкомет.
ШУМ.БГ
Коментари
Иван
Как да има българи, след като тук се нагодява учебника по математика според ученика, а не обратното. Свиквайте, по-лошо ще става.
Анонимен
Хайде пак държавата ви виновна. Българска черта - като има успех, аз съм, като няма тя държавата виновна. Я всеки да се вземе в ръце и да се развива както той прецени и иска и да знае, че успехи или загуби са си само негови. Свикнете веднъж завинаги да сте наясно, че всичко зависи от самия човек.
работещ
Колкото участници, толкова медали? Имало ли е от Япония, Индия ! Странно стана , че и учителите почнаха за пари и реклама -собствена да действат. А, че руснаците са добри е ясно, умен народ са. Но в кое училище на учителка по руски език за 50 годишнината и класът и са събрали по 50 лева от ученик. Не им ли вдигнаха заплатите и не са ли над 1000 лева!
Дино
И тука ли ни надминаха румънците. Ех, Родино!
Анонимен
Важното е, че Бисерка влезе. В общинския съвет.
Христова
Защо ППМГ не в организаторите? Къде е РУО?
Бисерка успя да си го направи нейно състезание, ама като няма мисъл......
Анонимен
Ало, редакцията! Бегом към ВПИ на поправителен! Какви "синиъри",какви "джуниъри"!Явно владеете езика на Шекспир по-добре от българския!
!!
Шуменски ученици можеха да участват особено от ПМГ и да вземат медали, но не пожелаха да легитимират Бисерка Йовчева, защото после пак щеше да си го пише нейн успех!
Още нещо ...това сътезание силно казано не носи никакви точки и бонуси...това си е баш събиране и личен PR на кака ви Бисерка Йовчева.
Спонсорите и хората, които дадоха награди и средства очакваха поне един медал!
Това т.нар мероприятие си чист PR най-вече за Б.Йовчева!
пак аз
Какво сте емнали Бисерка ? В състезанието са участвали няколко отбора от нашата страна. Почти всички състезатели от нашата страна са извън призовите класирания. Разбира се, че държавата е виновна. Уменията в информационните технологии в частност и общо уменията в природните науки са ключови за напредъка на съвременните държави. Нужно е високо общо ниво. Не е като египтология или арфа - ако искаш, може с 5-10 души в цялата страна. Без целенасочена държавна политика няма как да се научават новостите и да се усвояват сложни умения. Не е да цъкаш по смартфона. Лятото имаше съобщения за медалисти от международна олимпиада по химия. Как са избрани и подготвяни? Съвсем индивидуално и от специализирани университетски преподаватели в среда с лаборатории.