1700 бакалаври и магистри завършиха тази година Шуменски университет „Епископ Константни Преславски“. На официална церемония днес в зала „Арена Шумен“ 740 от тях, учили във факултетите по хуманитарни, природни, технически науки, и във факултета по математика и информатика, получиха своите грамоти и дипломи. От 13 ч. е церемонията за абсолвентите от Педагогическия факултет.
По традиция, преди да получат дипломите си за висше образование, абсолвентите положиха клетва за съпричастност и вярност към Шуменския университет. Те получиха поздравления от кмета на Шумен, областния управител, от ръководството на шуменски факултет на Медицинския университет.
„Днес вие с достойнство и чест ще получите дипломите си от Шуменския университет. Не забравяйте, че това е един от петте класически университета в страната. Той е наследник на Плисковско-преславската книжовна школа. Тази година е особена. През 2019 г. честваме 130 години от първите педагогически курсове в България, които са проведени в нашия университет и 100 години от първия педагогически институт в България. Това е вашият випуск. Затова всеки един от вас трябва да е горд, че е възпитаник на Шуменския университет. На добър час!“, каза в словото си ректорът на висшето учебно заведение проф. Георги Колев.
Отличникът на Випуск 2019 на ШУ е Деница Мичева, която завършва с пълно отличие бакалавърска степен в специалност „Връзки с обществеността“. „Днес е краят на едно четиригодишно пътуване към себе си, търсейки правилния път. Днес е и краят на безсънните нощи, дебелите книги и учебници, забавните ситуации по време на лекции и упражнения. Но това е и началото на един нов път. Пожелавам на всички колеги с труд и упоритост, с борбен дух и търпеливост да се реализират професионално. Стремете се към високи върхове и винаги носете интелектуалната енергия и вдъхновение в себе си“, пожела на колегите си Деница Мичева и ги призова да не спират да учат с думите на Константин Преславски „Търсете книгите, защото в тях ще намерите вечния живот.“
След връчването на дипломите стотици черни шапки полетяха в небето пред зала „Арена Шумен“.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
така си е благодарение на ШУ Шумен успява да задържи много млади хори в града, които подпомагат и бизнеса, лятото магазините и кафенетата едвам правят оборот, тези студенти ходят по заведения когато са тук, пазаруват, освен това плащат наеми, колко хора си изкарват хляба от наеми, това е реалността в нашия малък град.
неграмотен
Висшистите в България вече са повече от завършилите основно???? Само, който не е решил не се е запасил с дипломи- кеф ти право, кеф ти- икономика. Неграмотници се навъдиха! Изключения-малко!
А.Борисова
До господина ,който не е завършил ШУ :
Уважаеми господине, преди 40 години в нашата родина имаше 4 университета ( СУ, ПУ, ВТУ и ШУ , който тогава се наричаше ВПИ и беше единственния институт, подготвящ педагогически кадри за гимназиален курс). Да следваш тук беше престижно. Конкуренцията при кандидатстване беше толкова голяма, каквато Вие не можете да си представите - например за специалността , която аз завърших приемаха 30 студенти а специалност ''Химия" - 18. Преди 40 години най -важното бяха НЕ парите , а подготовката на кандидат - студента!
Анонимен
Е кво трябва да се радвам че кафенетата, бакшишите и бивши военни се изхранват от търгашенето на бедни делиорманци ли? Нали после тея уж изучени ще преподават на моите деца. Айде закривайте го вече тоя университет. Зелените чорапи си вземат големите пенсии и имат странични доходи, та няма да умрат от глад, а кафенета и бакшиши кво има да ги мислим - той пазара ги регулира мн бързо.
А.Борисова
До господина ,който не е завършил ШУ :
Уважаеми господине, преди 40 години в нашата родина имаше 4 университета ( СУ, ПУ, ВТУ и ШУ , който тогава се наричаше ВПИ и беше единственния институт, подготвящ педагогически кадри за гимназиален курс). Да следваш тук беше престижно. Конкуренцията при кандидатстване беше толкова голяма, каквато Вие не можете да си представите - например за специалността , която аз завърших приемаха 30 студенти, а специалност ''Химия" - 18. Преди 40 години най -важното бяха НЕ парите , а подготовката на кандидат - студента!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
До А.Борисова
Г-жо А.Борисова, с поста си се опитвате да кажете, че на година в България са излизали максимум 30 човека с професия педагог.
И това е, ако всички приети (според Вашата теория) завършат успешно.
Това със сигурност е пълен ъпсурт и напълно невъзможно не е вярно.
Студентка в ШУ
Поне грамотно да бяхте написали статията!
До коментиращите : Ще видим и вашите деца къде ще учат,ако нямате възможност да ги издържате ще ги набутате в ШУ. А пък и да знаете,че ако на човек му се учи,учи където и да е , дали ще е Шуменския или свободния във Варна все тая
Ех, Родино!
В този " университет", освен информатиката, другите са просто " сериали", да не говорим че преподавателите са партийни квоти, някои по партийна лкиния и докторанти, и доценти станаха. Не се чудете защо сме на опашката на Европа.