Пилотираната капсула "Старлайнър" на "Боинг" е готова за първия изпитателен полет към Международната космическа стания (МКС), но вместо човек, в нея ще има манекен на име Роузи, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Изстрелването е насрочено за 20 декември с ракета "Атлас V" от Кейп Канаверал. Полетът ще приключи на 28 декември, като капсулата ще бъде спусната с парашути над Ню Мексико.
"Надяваме се на подранил коледен подарък тази година" - каза Фи Макалистър, директор в НАСА за космическите полети от частни компании.Тестовият пилотиран полет на "Старлайнър" с трима астронавти ще е евентуално следващата година.
Компанията "Спейс Екс" също планира пилотиран полет за НАСА догодина. Компанията вече извърши изпитателен полет без екипаж през март.
НАСА възложи на двете частни компании през 2014 г. да разработят капсули за превоз на астронавти до и от МКС. Независимо коя от тях ще направи първия пилотиран полет, с него американски астронавти ще полетят от родна земя за първи път от девет години. След като совалките бяха изтеглени от употреба, НАСА разчита за превоз до МКС на руските кораби.
ClubZ
Коментари
Анонимен
Свидетели сме как светът постепенно остава с една значима космическа програма което е много жалко.Липсата на надпревара не е здравословна за напредъка на човечеството.
Анонимен
А има ли държави, които "дърпаме" човечеството назад?
Кои са страните, които определят прогреса на човечеството - Русия, Щатите, Китай...?
Анонимен
Не е точно така. Китай постигна много в космическата област през последните години. Включително неща които не са правени от други. Индия също има амбициозна програма.
Анонимен
Така е безспорно, но надпревара няма.
Анонимен
Русия и прогрес......
Анонимен
Русия и прогрес......дървено желязо.
Анонимен
Русия, по-точно СССР беше фактор в космическата област докато беше жив Королев (на български Каральов). Всъщност украинец. След неговото време в Русия по отношение на космическата област не само, че няма никакъв прогрес, ами даже има упадък. Тези космически кораби които всички използват в момента са разработени в началото на 80-те.
Както и да е, бъдещето е на съвместни проекти с участието на ЕС, Русия, САЩ и други страни.