Фирма "Състейнабъл енерджи пелет плант пропърти мениджмънт - Шумен" ООД е закупила 69,7 декара пасище край депото за неопасни отпадъци в "Дивдядово", за да построи завод за преработка на боклуци. Въпросът бе дискутиран на днешното заседание на Общинския съвет по повод питане на съветници от БСП.
Фирмата е регистрирана с 1000 лева капитал в Шумен на 16-ти октомври т.г. от германския гражданин Клаус Дитер Вагенбренер, австриеца Михаел Кабурек и българина Велин Дракалиев, като първите двама притежават по 47,5%, а последния 5%. На 11-ти декември те са закупили 70-те декара от Училищното настоятелство на IX-то ОУ "Панайот Волов" срещу 80 хил. лв., като са платили 10 хил. лв., а съгласно записаното в нотариалния акт останалата сума ще платят, след като бъде променено предназначението на земята.
Припомняме, че преди 3 години Клаус Дитер Вагенбренер представи пред съветници и журналисти намерението си да изгради завод за преработка на отпадъци в Шумен.
Според председателя на групата съветници на БСП Веселин Пенчев обаче в момента пред проекта стоят много въпросителни. "Под въпрос към днешна дата е технологията на това производство на пелети от отпадъци. Аз лично не съм започнат с такава. Интересно защо администрацията и кметът продължават да крият повече информация за този обект. Защо общината и инвеститорът, след като общината ще е партньор, не направиха едно обществено обсъждане, за да се представи на гражданите на Шумен, на гражданите на кв. "Дивдядово". Забравихте да питате гражданите и това е абсолютно неприемливо, каза Пенчев.
"Преди 3 години ние направихме обществено обсъждане и поканихме всички общински съветници и бяхме поканили инвеститорите да разкажат за технологията и за техните намерения", отговори кметът Любомир Христов. Той напомни, че и всички кметове в Регионалното сдружение за управление на отпадъците на Област Шумен са гласували и са дали съгласието да се работи по въпроса.
"В продължение на 3 години ходихме в министерството на околната среда, водихме инвеститорите да разкажат на експертите. Те закупиха вече парцела, осигурили са средствата, но преди да започнат да правят инвестицията ще съберем отново целия общински съвет, ще информираме гражданите, от това повече какво можем да направим? Не сме скрили нищо", каза още Христов.
ШУМ.БГ
Коментари
Пазара
1142 лв на декар в Дивдядово пазарна цена от коя година е?
Анонимен
Шумен в топа на класациите за мръсен въздух, вода няма като хората, ама давай още боклук да караме тука, давай. Браво бе кмете. Истината е че най големия боклук не го изринахме на изборите, ама щот и алтернативната беше една... Хвани единия удари другия. Народе няма шанс за оправя с такива, просто се махнете от страната за благото на вашите деца. Нека крадците и хрантутниците да си останат сами тука да се крадат един друг. Не забравяйте че България е там където са българите. Била е в Азия, после тук, след време ще е в Америка, в Испания, в Германия, но далеч от тея мизантропи.
logo
За кога е бунта?
шуменец
Въздухът в Шумен е много замърсен. Този завод ще ни досъсипе! Стига сме мълчали и сме писали, да направим нещо реално - да спрем проекта!
lelq
Тплкова ли е лоша земята в Дивдядово,че 80 дка се продават за 80 000лв 1000лв/дка,а в Мадара 1600/дка?!Освен това започват с 10 000.Нещо германците ни вземат за аборигени.къде са манистата и стъкълцата?
Анонимен
Важни обществени теми се превръщат в популистки дъвки за плашене на електората и управление на политическите процеси. Поредната такава дъвка е бъдещото "горене на боклук" в Дивдядово. Гледам, че полека, лека се развива истерия по темата. Всъщност, ако съм разбрал правилно, става въпрос за завод за производството на пелети от битови отпадъци, от боклук. Пелети може да се произвеждат от всякакви отпадъци, в това число битови отпадъци и дори от твърдата маса от пречиствателните станции за отпадни води - изсушените лайна, с извинение. Използва се специална технология, която позволява да се елиминират вредните микроорганизми и да се намали емисията на неприятни миризми. Такива пелети са пълноценно гориво и в бъдеще ще бъдат оптималното решение за справяне с все по-големи количества отпадъци, които произвеждаме в ежедневието. Да, после това гориво ще се изгаря, но пелетите, независимо от техния произход и състав се причисляват към възобновяемите енергоизточници, тъй като количеството СО2, което се отделя при изгарянето им е равно на количеството СО2, което се поема от растенията в процеса на фотосинтезата.
Анонимен
завод е нужен, но не на това място. не може вечно да се зарява, няма мъде вече!!
Анонимен
Що за тъпи кометари бе, разбирачи?
По-добро ли е сгашното положение да се ветреят и разнасят из цялата долина боклуите които се депонират там? Ако не сте го виждали, ами поразходете се дотам и тогава дращете простотиите си!
Приветствам идеята, това е пътя - да се ликвидират старите сметища и да не се допуща повече такова престъпно нехайство към природата.
Тук още преди десетина години затвориха последните си сметища, а разделното събиране на отпадъците е станало толкова обичайно и привично, че на никой и през ум не му идва да изхвърля всичко накуп, като у нас.
Ако пък завиждате на германците, ами направете го вие!
f
Няма да са германци, наши хора ще да са