Областният управител проф. Стефан Желев е отправил искане до министъра на околната среда и водите Нено Димов да издаде заповед, с която да се ограничи количеството вода, постъпващо от яз. "Тича" в р. Камчия и предназначено за поддържане на екологичния минимум на реката.
Това съобщи Желев на пресконференция днес. На нея той и заместниците му Петко Шаренков и Ширин Вели направиха равносметка за изминалата година.
„Сушата, която наблюдаваме тази година, води до спад в нивото на водата на яз. "Тича". Според мен има воден запас, който може да облекчи ситуацията и той е в количеството вода, което се изпуска от язовира към р. Камчия за поддържане на екологичния й минимум. По данни на МОСВ до февруари 2010 г. за тази цел са отпускани 0,8 млн. куб. м на месец. През март същата година това количество е увеличено на 1,5 млн. куб. м. Затова поисках от министерството, което има правомощия за това, отново да намали водата към Камчия. Щом 0,8 млн. куб. м вода са стигали, то и сега ще стигат“, обясни проф. Желев.
По думите му за декември данните показват, че обема на яз. „Тича“ е 177 млн. куб. м. „Санитарният минимум е 112 млн. куб.м, но с оглед продължаващата суша трябва да се вземат мерки преди и в Шумен да е настъпила водна криза“, каза още проф. Желев.
Друг проблем, по който областна администрация е работила през 2019 г. и ще продължи да работи през следващата, е борбата с болестта Африканска чума по свинете. „Благодарение на заместник областния управител Петко Шаренков хората, които отглеждаха прасета в стопанства тип „заден двор“ бяха информирани за опасността от болестта и се съгласиха да предприемат необходимите мерки. Така АЧС не се разпростря и не засегна големите свинекомплекси“, каза още Стефан Желев.
Той акцентира и върху създадения тази година Областен съвет за хората с увреждания. „Досега нямахме такава структура, но се надявам чрез нея наистина да помогнем на хората с увреждания. Разговаряхме и с администрацията в община Шумен и този съвет ще има представители в две постоянни комисии на Общинския съвет – по здравеопазване и социални грижи и устройство на територията. Там хората с увреждания ще могат да дават предложения например къде трябва да се направи по-достъпна среда“, поясни областният управител.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
ами флората и фауната зависещи от тази река и нейното ниво , тях кой ще пита ?
Анонимен
сетила се мара да се побара
Анонимен
отидете и си съберете задълженията с години назад от циганските гета вместо да вдигате още тази вода
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
ами веца кой ще сучи от него и какви мерки ще ми взема ,ОСТАВКА ДА СИ ХОДИ И ДА ОСВОБОДИ МЕСТОТО НА МЛАДИТЕ,ПЕНСИИ НЕ НИ ТРЯБВАТ
Анонимен
От воени пенсионери и милиционери държава НЕ става ! Взимат високи заплати пенсии и добавки още има ли в света такава герберландия !
Българина
То добре че са професионалистите с опит.
Щото 20-30-годишните Калинки и Калинчовци и за чеп за зеле не стават.
Идеята е добра и дай Боже да стане.
Анониментъпак
водата от язовира не се използва за екологично равновесие, бабината ви,а за вецовете ,не ни правете на хамсалаци