Областният управител проф. Стефан Желев е отправил искане до министъра на околната среда и водите Нено Димов да издаде заповед, с която да се ограничи количеството вода, постъпващо от яз. "Тича" в р. Камчия и предназначено за поддържане на екологичния минимум на реката.
Това съобщи Желев на пресконференция днес. На нея той и заместниците му Петко Шаренков и Ширин Вели направиха равносметка за изминалата година.
„Сушата, която наблюдаваме тази година, води до спад в нивото на водата на яз. "Тича". Според мен има воден запас, който може да облекчи ситуацията и той е в количеството вода, което се изпуска от язовира към р. Камчия за поддържане на екологичния й минимум. По данни на МОСВ до февруари 2010 г. за тази цел са отпускани 0,8 млн. куб. м на месец. През март същата година това количество е увеличено на 1,5 млн. куб. м. Затова поисках от министерството, което има правомощия за това, отново да намали водата към Камчия. Щом 0,8 млн. куб. м вода са стигали, то и сега ще стигат“, обясни проф. Желев.
По думите му за декември данните показват, че обема на яз. „Тича“ е 177 млн. куб. м. „Санитарният минимум е 112 млн. куб.м, но с оглед продължаващата суша трябва да се вземат мерки преди и в Шумен да е настъпила водна криза“, каза още проф. Желев.
Друг проблем, по който областна администрация е работила през 2019 г. и ще продължи да работи през следващата, е борбата с болестта Африканска чума по свинете. „Благодарение на заместник областния управител Петко Шаренков хората, които отглеждаха прасета в стопанства тип „заден двор“ бяха информирани за опасността от болестта и се съгласиха да предприемат необходимите мерки. Така АЧС не се разпростря и не засегна големите свинекомплекси“, каза още Стефан Желев.
Той акцентира и върху създадения тази година Областен съвет за хората с увреждания. „Досега нямахме такава структура, но се надявам чрез нея наистина да помогнем на хората с увреждания. Разговаряхме и с администрацията в община Шумен и този съвет ще има представители в две постоянни комисии на Общинския съвет – по здравеопазване и социални грижи и устройство на територията. Там хората с увреждания ще могат да дават предложения например къде трябва да се направи по-достъпна среда“, поясни областният управител.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Не знам дали си българин но обласния мерки за водата трябваше да вземе още преди 1 година,късно е вече.не ни трябват хвалбите за него ,работа не вършат.Има млади и по кадърни от него.Време е да си понесе отговорноста.ОСТАВКА!!!!
Анонимен
ква флора, ква фауна ве, утре като минем на режим като петрич тебе ще питам
Анонимен
А водата след "ВЕЦ"а не оводнява ли коритото на реката. Нека да бъде включена в тези 0.8 млн. куб. м за месец .
Gpgca
Гледам по проливните канали се движи вода, явно се полива царевицата
Гражданин на Шумен
Общият обем на язовира е 311 800 000 m³ – 271 800 000 m³ полезен обем и 40 000 000 m³ мъртъв обем. Височината на стената е 55,50 m, а залятата площ при пълен язовир е 18,7 km². Обиколката му е над 100 km – най-голямата язовирна обиколка в България. А сега да направим една проста сметка колко е източен язовира, щом има 177 млн. кубика .И друг въпрос - какво се случва с другите водоизточници, като сондажни кладенци и т.н. Помпената на Мътница е в руини. Очертава се водна криза по лоша и от Пернишката. Крайно време е някой да влезе в затвора за безстопанственост граничеща с престъпление към гражданите на Щумен.
Гражданин на Шумен
От бизнес плана на ВИК (Т 7.3) става ясно, че от язовир Тича са разрешени 640 л/с, а от други водоизточници 1003 л/с. Пита се, защо при авария на водопровода от Тича града е без вода? Къде с тия 1003л/с. Явно са останали да се водят само на хартия. Колкото и да са сезонни все пак това е вода доста повече тази от язовира. Тук мисля, че трябва да се намеси прокуратурата, докато не е станало късно. Къде са тия 1003 л/с.
Анонимен
Прокуратурата да провери кой превърна в руини сондажите в Мътница. Чиста вода, която гръдът не може да ползва. Кой , кой , кой ?????????????? Тези милиони които ги обещават да се насочат за възстановяване на Мътница!!!!!!!!!!!
Анонимен
Да се започват проучвания за нови водоизточници и да се поправят каптажитите над Кьошковете!!!! Крайно време е да се направи новия водопровод от язовира, да не се губи вода!!!!!!!!!!!!
Анонимен
Като гледам че няма сняг лятото е почти сигурна водна криза в Шумен. Канала цяло лято върви и тече като лейка- какво толкова напояват не зная. Нека се вземе решение за какво ще се ползва язовира и как ще се стопанисва. Шефа на напоителните системи каза има вода -обласния управител няма достатъчно вода кой и прав ще видим лятото