Руските хокеисти успяха да преодолеят съпротивата на канадците и да спечелят световното първенство по хокей в Квебек с резултат 5:4. Решителният гол бе забит от Иля Ковалчук. Ковалчук бе автор и на още един гол, който той вкара във вратата на канадците в 55-та минута. Въпреки победата си дълго време господари на терена бяха канадците, които даже водеха в резултата. Головата серия бе открита още във втората минута от Александър Сьомин, но само две минути по-късно Брент Бърнс изравни. В 10-та минута Крис Кунитц изведе напред „кленовите листа“. В 15-та минута за втори път се разписа Бърнс. През втората част Сьомин намали преднината на противника, но радостта на руснаците бе кратка. В 30-та минута Дени Хитли отново увеличи преднината на канадците с два гола. След втората почивка руснаците многократно атакуваха и едва в 49-та минута Алексей Терешченко вкара третото попадение, след което Ковалчук изравни. В допълнителното време отново Ковалчук бе точен и донесе шампионската титла за Русия. СССР е печелил световната титла 22 пъти, но Русия само един път през 1993 г. Канадците, които спечелиха световното през миналата година, бяха на крачка да станат шампиони за 19-ти път. Домакините на световните първенства рядко ги печелят. За последен път нещо подобно се е случвало през 1986 г., когато домакин е бил вече несъществуващият Съветски Съюз. /БГНЕС