До 2 седмици ще бъде подписан договорът за финансиране по Оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/ за строежа на нов довеждащ водопровод от язовир "Тича" до Шумен. Тръбата ще струва около 70 млн. лв. и се очаква да бъде изградена за 24 месеца.
Това стана ясно на брифинг по проблемите на водния сектор в сградата на община Шумен. На него присъстваха областният управител, кметовете на Шумен и Велики Преслав, както и представители на ВиК.
Ангажимента за ускоряване подписването на договора е поел новият министър на околната среда и водите Емил Димитров. В събота той е бил в Шумен и е провел 4-часова среща с кмета Христов.
Именно неговото министерство е управляващ орган по ОПОС и от него зависи финансирането на големи водни инфраструктурни обекти. По същата оперативна програма ще се осигури и финансирането на пречиствателната станция за питейни води, която в момента е на етап избор на изпълнител.
"Министър Димитров ме увери, че ще бъдат осигурени средства за довеждащ водопровод. Той иска спешно ВиК да изготви справка за реалното състояние на стария водопровод и как могат да бъдат възстановени алтернативните захранвания на град Шумен, както и средствата, които ще бъдат нужни за това", каза Любомир Христов.
Той изказа увереност, че до края на годината обществената поръчка ще бъде завършена и ще бъде избран изпълнител.
По отношение на алтернативните водоизточници началникът на Технологичен район "Шумен" във ВиК Галин Ганчев обясни, че дружеството не разполага с геолози и не може само да изследва състоянието на съществуващите стари кладенци и сондажи, както и да проучва за нови. Възстановяването на дълбоките сондажи до кв. "Мътница" също така може да осигури едва 1/3 от нужното количество на Шумен. За откриването на нови кладенци ще са нужни средства и задълбочени проучвания. "Това е възможно да се случи и аз силно се надявам да стане" каза той.
Главният инженер на ВиК Тодор Стоев докладва, че екипите на дружеството от миналия четвъртък до днес са отстранили общо 30 аварии по трасето на водопровода. 10 от тях са възникнали след пускането на водата в събота и са ремонтирани "под налягане".
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Ревизоро ще ви оправи вас
Анонимен
Дано най после го построят този водопровод.
Емил Димитров - Ревизоро
Цитат на новия министър
"В Шумен са имали собствен язовир и той по същата начин е разграбен. Ние там сме в предкризисно състояние.
Цитат от анализ на ВИК за състоянието на водопроводната мрежа.
Изграждането на водопроводната мрежа на града датира от 1927 год. От всичките 120 км водопроводна мрежа в града 80 % са с изтекъл амортизационен срок, а 61 % от мрежата все още е от азбестоциментови тръби.
Уикипедия за азбеста
Важно е да се отбележи, че около 125 милиона души в света са изложени на контакт с азбест в професионалния им живот и 90 000 умират всяка година.
Прочетете и се замислете ...трагично е положението .
Анонимен
А СТИГА С ОПАШАТИТЕ ЛЪЖИ ОЩЕ КОСТОВ ОБЕЩАВАШЕ ЧЕ ПАРИТЕ СА ОСИГУРЕНИ ,ЯВНО ПЕЧЕЛЯТ ВРЕМЕ,ОСЪЗНАЙТЕ СЕ ,СТИГА СМЕ ГИ ТЪРПЯЛИ.
Анонимен
нещастници неземни! за перник ще строят тръби 13 км за 2 месеца! как ще строите 35 км24 м бе ! явно ви нужно време за да направите фалшивите фактури и протоколи, че от 70 млн да откраднете 50!
Анонимен
Защо се говори за близките водоизточници като за алтернативни? Те трябва да са основни. Първо, защото водата е питейна, второ, защото ще е от различни места, което значи, че няма едновременно да страда целия град при някакъв проблем; трето, водопреносната мрежа ще е по-къса, т.е. строителството ще е по-евтино; четвърто, като говорят за енергоиточници, искат диверсификация, като правят водоснабдяване, сме от едно място ( Ами ако, не дай си , Боже, стане замърсяване?). Аз помня, когато в Шумен имаше режим на водата. Тогава в града живееха поне 20 000 души повече, имаше и предприятия, които ползваха много вода. Дали сега не е друго?
Анонимен
От всичко най ние неприятно като го видим тоа С.Жалев.
Тоа нито знае за кво седи там,Ни знае за кво ставе на въпрос.
Евала професоре.Кефиш ме как управляваш.Голем си.
Анонимен
На професора трябва да му сложат лепенка на устата. Говори врели некипели.
Анонимен
Нямам спомен депутатът Ревизоро да е проявявал интерес към областта, от която е избран.