Пешеходните пътеки в Шуменско не са добре осветени, на места са по-гъсто положени от необходимото, много са паркоместата по основните улици и това са предпоставки за пътни произшествия.
Тези констатации направи комисар Йордан Дундаков от ОД на МВР – Шумен по време на проведеното днес заседание на Областната комисия по пътна безопасност.
„Изискванията за осветеност на пешеходните пътеки от двете им страни, както и между кръстовищата те да са повдигнати бяха въведени още през 2011 година. Срокът за отстраняване на недостатъците бе удължен до 2015-та, но и досега пешеходните пътеки в областта не са изрядни. Освен това повдигането на една пешеходна пътека, веднага води до ограничаване на скоростта от страна на водача, което е предпоставка за намаляване на ПТП-тата“, заяви комисар Дундаков.
Според него друга мярка, която могат да вземат общините, за да се намалят произшествията, е да се намалят местата за паркиране по основните улици или конкретно за Шумен в Синята зона.
„Повечето паркоместа водят по-голяма запрашаемост на въздуха, увеличен пътнико поток. Тези места за паркиране пък, които са до пешеходната пътеки, карат пешеходеца да навлезе до средата на пешеходната пътека, защото няма видимост. От тук нататък шофьорите възприемат това късно и дори със съобразена скорост понякога не могат да спрат“, обясни комисар Дундаков.
По думите му трябва да се приеме и друг подход при „слагане“ на пешеходни пътеки. Те трябва да се разредят по по-големите булеварди и улици или там, където има пешеходни пътеки те да са със светофар за пешеходците. Комисар Дундаков посъветва пешеходците да не да не се възползват от правото си да пресекат моментално, а да се огледат, да преценят скоростта на приближаващата кола и дали шофьорът й ще успее да спре навреме.
От шуменската полиция допълниха, че ще засилят контрола върху проектите на общините за полагане на пътна маркировка, защото в много от случаите те не отговарят на реалната пътна обстановка.
На заседанието на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата, водено от заместник областния управител Петко Шаренков, бе приет годишен доклад за изпълнение на областната политика по безопасност на движение по пътищата за 2019 година . В работата на първото за тази година заседание на комисията участва и заместник-председателят на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ Анжелина Тотева.
Тя приветства инициативите на фирми , институции и организации в Шумен „С предпазен колан на задната седалка“ и „Видими на пътя“, които учат ученици и родителите им на правилата за пътна безопасност.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Срока бил до 2015г. Ало 2020г, къде бяхте до сега?????
По владайско в добруджата пътеките са през 10м.?????
Ква е тая глупост. Възловите кръстовища тъмни като в кучи задн.ик. 5 години след удължения срок 0 работа.
Кво прайм??? Да ви се невиди и умрелия град
Анонимен
Ква маркировка те с айран боядисват. Е вижте на малкия Преслав за първия учебен ден боядисва ха, вече нищо не е останало. Няма 4-5м трайност и толкоз. Като ще е с такива калпави бои то на всеки 2-3 месеца трябва да ги освежава.
ген.Боримечков
Тоя Дундаков да не ми ходи без шапка.За какво ви е униформено облекло, като се срамувате от него (така се получава)?По мое време комендантските прибираха в ареста всички ходещи неуставно.
Анонимен
Май само си чувал за ген.Боримечков.
Анонимен
Дундаков ли си Бонаков ли си накарай полицаите да бачкат ,а не по цял ден да се возят в коли.Вечер минават и лепят само лепенки.В града всеки паркира кадето му падне.
Анонимен
Ами тези дето слагат шишета от минерална вода по улиците защо не ги глобяват. Пътя да не им е бащиния???
Анонимен
Шишетата махнете........,
Анонимен
Кой е проектанта или дизайнера, който е измислил пешеходните пътеки по "Владайско въстание"? През пет- десет метра пешеходна пътека? Те явно затова проектантите и дизайнерите ги наричат за кратко с трибуквена дума, започваща с Г и завършваща с Й, и между тях Е.
Анонимен
Абе калпак нали и вие съгласувате проектите по маркировката, а сега пешеходната пътеки били на рядко.Спите сега хората са ви виновни.