Първокласници от СУ „Панайот Волов“ подариха къщички за птици по повод 40-тия рождения ден на Природен парк „Шуменско плато“. Къщичките, които са изработени заедно с родителите, днес бяха поставени по дърветата в лесопарк „Кьошковете“
За рождения ден в Административния център на Дирекцията на ПП „Шуменско плато“ беше открита изложба под надслов „Преди и сега“, която разказва как обезлесеното в началото на 20-ти век плато над Шумен, благодарение на труда на лесовъди, паркови служители и общественост днес горите му заемат 90% от територията. В изложбата са използвани снимки от Държавен архив-Шумен и фотографии на Татяна Димитрова и Красимир Христов, експерти от Североизточното държавно предприятие. Освен промяната през годините в изложбата място са намерили и фотографии, които проследяват промените през различните сезони.
„Основната ни задача е да запазим зеленото си богатство и да възпитаваме децата в любов към природата“, отбеляза инж. Васил Василев, директор на ДПП „Шуменско плато“. Като приоритет в работата на дирекцията той определи поддържането на парковата инфраструктура и намаляването на нередките вандалски прояви.
Природен парк „Шуменско плато“ е обявен за защитена територия на 5 февруари 1980 г. и заема площ от 3 896 ха от едноименното плато. През годините са изградени и маркирани туристически маршрути до всички природни и културни забележителности в района. Създадени са и разнообразни тематични маршрути с образователна цел – „Урок по горската пътека“, „Карст под защита – дар за поколенията“, „Фористична пътека“, а също Специализирана пътека за незрящи, Класна стая на открито и Госки лабиринт за най-малките. Изградени са 11 заслона и места за отдих и места за пикник. Част от тях са „осиновени“ от фирми и организации.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонименпръцццццццццц
ей тая директорка и къщички за пернати прави по европроекти,ей ,машалла
Анонимен
До "Кьошковете" има ли линия на градския транспорт?
Гришата Ганчевия
Е браво!Има хора дето са правили къщички за птиченца!
Анонимен
До Анонимен05.02.2020 14:12
Има линия на градския транспорт.
Анонимен
Къщички тръгнали да закачат! Всички дървета са нападнати от бръшлян и до 10 години няма да има гора из платото, те къщички за птиченца слагат!!!
Анонимен
Господинчо Директоре на парка, пъво малко направи проучвания за историята на природния парк. Срамно е да не поканите на празненството причинителите и хората дали идеята и тези които са я реализирали , тази територия да бъде обявена като защитена и запазена за поколенията българи. Голяма обида е директорче Василев да не поканиш лад. арх. Елена Димитрова, която основно разработи идеята работеща тогава в Окръжен съвет и ланд. арх. Веселин Василев известен в професията в цяла България работещ тогава в Общински съвет и отговарящ зелената система, включително и за парка. и проектантките ланд арх. Станка Ешкенадзи и ланд. арх. Диди Белберова.. Първите двама са основателите и идейниците за този парк и повече ланд. арх. Елена Димитрова. Разбира се тогава за парка има голямо значение и инж. Димитър Димитров- Директор на регионалното управление и дирекция по горите.
Спомнете си за тези хора и ги поканете и им дайте по една грамота. те са отдали живота си за този парк и иза зеленото богатство на района!