Манчестър Юнайтед е новият крал на Европа! "Червените дяволи" стигнаха до третия си трофей в турнира на шампионите след смъртоносна руска рулетка при изпълнението на дузпи срещу Челси в Москва! Традицията да пропускат най-големите футболисти от бялата точка бе спазена. Първо Чех спря удара на почти перфектния през този сезон Роналдо. След това капитанът на Челси Джон Тери се подхлъзна при решителната пета дузпа, която можеше да донесе трофея в Лондон, и стреля в аут. Накрая Ван дер Сар спря шута на Анелка, което означаваше титла за Манчестър Юнайтед! Червената част на "Лужники" плачеше от радост, синята - от мъка. Така Челси отново не успя да стигне до най-престижния трофей на Стария континент, откакто клубът бе поет от Роман Абрамович. Дузпите дойдоха при резултат 1:1. До първия гол нищо интересно не се случи на терена. Манчестър Юнайтед разиграваше по-продължително с топката без това да се трансформира в опасности за Чех, а атаките на Челси се брояха на пръстите на едната ръка. Така в 26-ата миунта при наглед безобидна ситуация и разиграване с едно докосване в близост до тъчлинията на десния фланг, Браун центрира в наказателното полем, където се извиси Роналдо и португалецът насочи топката в долния десен ъгъл на вратата за 1:0. Малко след това Челси стигна по куриозен начин до голово положение. При една центрирана топка в малкото наказателно поле Балак не игра чисто и блъсна в гръб Рио Фърдинанд. Съдията Микел не видя нарушението, а от инерцията бранителят удари топката с глава, която опасно се насочи към мрежата, но Ван дер Сар виртуиозно спаси. В ответната атака Рууни даде прекрасен над 40-метров пас по диагонала към Роналдо. Той на свой ред върна топката в наказателното поле, където връхлитащият Тевес плонжира с глава и затрудни на максимум Чех. Топката бе лошо изчистена и тя попадна в краката на Карик, който обаче стреля право в центъра на вратата и в обсега на ръцете на стража на лондончани, и той за втори път спаси тима от попадение. Две минути преди почивката Рууни се понесе по дясното крило и центрира ниско по земята в пеналтерията. Там се разминаха Тери и Чех, но Тевес само успя да я закачи с крак без да я насочи в опразнената врата. Когато всички очакваха свирката на Микел за почивка, дойде щастливият гол за Челси. Есиен отправи удар извън наказателното поле, който рикошира в тялото на Фърдинанд. До топката стигна Лампард и халфът с хладнокръвен удар я прати в далечния ъгъл. Картината на терена се промени след подновяването на играта. Играчите на Аврам Грант бяха тези, които диктуваха темпото на игра и по-често атакуваха. Юнайтед обаче не допускаше прекалено близо до своята врата нападателите в синьо и те опитаха на няколко пъти да обстрелват от далечно разстояние. Късмета си пробваха Балак и Макелеле, но без резултат. В 76-ата минута Малуда пък претендираше за дузпа, след като падна на тревата. Телевизионните повторения обаче показаха, че Рио Фърдинанд изобщо не докосва французина. Две минути по-късно Дидие Дрогба отправи фантастичен фалцов изстрел от 15-16 метра към далечния ъгъл на Ван дер Сар, но за негово нещастие топката се отби в страничната греда. Първият голям пропуск в продълженията бе за Челси. При многоходова атака в наказателното поле на "червените дяволи" топката се озова в краката на Лампард. Той се извъртя и стреля, като я прати в напречната греда, а впоследствие Джо Коул не съумя да направи добавка и би в аут. В 100-ата минута Манчестър Юнайтед бе отборът, който горчиво съжаляваше, че не поведе. Евра направи изненадващ пробив наказателното поле, прониквайки през куп играчи в синьо. Пред аутлинията той върна топката към Гигс, който от десетина метра фронтално я насочи към вратата, но Тери бе пред голлинията и изби с глава в корнер. Минута по-късно Тевес проведе солова акция по лявото крило, а впоследствие стреля, но право в ръцете на Чех. През второто продължение футболът отстъпи място на нервите. В 115-ата минута Тевес и Балак, които имаха цял мач някаква закачка, дадоха тон на двата състава да се спречкат на терена и да започнат да се блъскат. В един момент Дрогба си позволи да удари шамар на Видич, което стана точно пред погледа на Любош Микел и съдията му показа директен червен картон. В жълто пък бяха декорирани Тевес и Видич от Юнайтед, и Балак от Челси. Така се стигна до лотарията на дузпите, в които Манчестър Юнайтед излезе сух изпод проливния дъжд в руската столица. Всички футболни привърженици по света отново станаха свидетели на големия феърплей във футбола. По подобие на играчите на Зенит миналата седмица, тези от Манчестър Юнайтед направиха шпалир на колегите си от Челси по пътя им към централната трибуна.