Икономическата активност на Шуменска област остава слаба. По-нисък от средния за страната е както броят на фирмите, така и размерът на преките чуждестранни инвестиции /ПЧИ/.
Това са малка част от констатациите за областта в осмото годишно изследване на Института за пазарна икономика /ИПИ/ „Регионални профили 2019“. В него освен официални статистически данни за 2019-та година, са използвани и такива от 2018-та и 2017-та за секторите, за които информацията се обобщава с повече от година закъснение.
"Броят на нефинансовите предприятия на 1000 души от населението e 40 и е значително по-нисък от средния за България. По разходи за придобиване на ДМА на предприятията областта сериозно изостава – 1683 лв./човек при 2491 лв. средно за страната, но все пак е на нелошото десето място по този показател. Обемът ПЧИ обаче е едва 621 евро/човек, или 18% от средните за страната", пише в доклада.
Икономистите на ИПИ отбелязват като положителен за икономиката факт това, че с изключение на данъка върху превозните средства, който е променен през 2019 г., нито една община от област Шумен не е увеличавала своите данъци, а община Никола Козлево дори е намалила местния данък върху недвижимите имоти на юридическите лица от 1,7 на 1‰. Въпреки това "сравнително благоприятната данъчна среда обаче не успява да създаде достатъчно икономическа и инвестиционна активност".
В не особено позитивна светлина се представа областта и по отношение на пазара на труда. "Коефициентът на демографско заместване показва, че пазарът на труда през следващите години ще бъде изложен на сериозно предизвикателство от застаряването на населението. Слабото развитие на пазара на труда в областта поставя значителни ограничения пред икономическия растеж и доходите", заключват експертите на Института.
Работата на местната администрация се оценява като сравнително слаба по всички включени в анализа показатели. "Оценката за активна прозрачност намалява през 2019 г. и вече е под средната за страната – 66% спрямо 70,7%. Най-висок рейтинг в рамките на областта получава община Смядово (78,9%), а най-нисък – община Нови пазар (56,3%). Интересен е примерът на община Венец, която реализира най-голямо подобрение в рейтинга – от 38,4% през 2018 г. на 63,5% през 2019 г. Самооценката на общините за услуги на едно гише и за електронно правителство също са под средните", пише още в доклада.
Шуменска област стои добре на картата, когато става дума за чистотата на околната среда: "По отношение на показателите за количества замърсяване Шумен се представя по-добре от средното за страната с 32,4 т/кв.км емисии на въглероден двуокис в атмосферата при 389,1 т/кв.км на национално ниво и 357 кг/човек от населението битови отпадъци при средна стойност за страната от 435 кг. Ниските емисии на вредни газове са отражение на слабото развитие на индустрията в областта и относително ниската бизнес активност".
В сектор Здравеопазване областта е на средно ниво, а в Образование е посочено, че въпреки високата обезпеченост с преподаватели, то делът на слабите оценки по БЕЛ е доста висок.
Докладът отбелязва, че културният живот на област Шумен не се характеризира с висока активност, но пък средният брой посещения в библиотеките в областта е значителен.
Областта е много добре и по отношение на пътната инфраструктура. "Развитието на инфраструктурата в областта е на много високо ниво, което би следвало да благоприятства икономическото развитие. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е над средната за страната, като делът на автомагистралите и първокласните пътища остава най-високият за страната – 36,5% при средно 18,4%", се казва още в изследването.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
НАЙ важното общ. администрация - слаб 2 , какво да говорим за всичко останало ??? Некадърноста и тоталитаризма на общината е пословична , без експерти без специалисти с партийни назначения няма просперитет !
до Varg
Демографски растеж се постига с правене и отглеждане на деца, а не със заснемане на влакове и писане на глупости във форумите.
Анонимен
Добра демографска картина не значи голяма раждаемост, а общ баланс на населението. Като се родят тези деца, какво става с тях след това? Колко от тях остават тук да учат, да работят, да се занимават с общественополезна дейност тук. Какво е здравословното състояние на населението и съотношение жени - мъже. Защото например в много страни от Азия и Африка убиват момичетата като нежелани и има голямо преобладаване на мъже... Има райони в Щатите с наркозависимост над 50%...., в голяма степен дължаща се на "здравеопазването", на съзнателното предписване на опиати от лекарите....
чърчил
демокрацията!!! да живей ура викахме крякахме...ко стана-отвориха границите и децата избягаха на запад
Varg
Прави и гледай деца ти с 500 лева заплата.Ще си платите един ден скъпо за геноцида.
Анонимен
Мухльо на калпавият вълната му пречи.Баба ти и дядо ти, дали са имали пари?Но вероятно са имали 5 деца.
Георги Димитров
Запитайте се - кой финансира тоя НАУЧЕН институт?
Анонимен
Проверих. Финансира се от фондация "Америка за България". Автор е на редица закони в най-синия период на страната ни и десетина години след това.
От гледна точка на колонизаторите при нас образованието не чак токова добро, защото масата от хора не владеят английски. Младите са се поанглийчили по-успешно . Но все още не сме далеч да въведем английския език като задължителна матура, както вече го искат в Австрия . И културата ни изостава. Все още се предпочита родната чалга пред холивудските наркомани, например. гледат се повече турски сериали, отколкото америкскптп муви.... НЕкакви си тук симфонии, дуети, Панчо-Владигеровци, насамбли за тропнИ и свирнИ дет' развитият свЕт не ги е чувАл, не ги е виждаАл.
Но пък ма магистралите могат да кацат бойни самолети. Ако не слушкаме, де!
Анонимен
Какво са ДМА и ПЧИ ?